| Manufacturer Part Number: | CMSZDA18V TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 275mW ±5% Surface Mount SOT-323 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CMSZDA18V TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CMSZDA18V TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 275mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 45 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 12.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 10mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SC-70, SOT-323 | |
| Supplier Device Package | SOT-323 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CMSZDA18V TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CMSZDA18V TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of CMSZDA18V TR is new and unused, you can buy CMSZDA18V TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CMSZDA18V TR.
| MBRT12035 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 120A (DC) Chassis Mount Three Tower | MBRT12035.pdf | |
| NZ9F3V3ST5G | Zener Diode 3.3V 250mW ±3% Surface Mount SOD-923 | NZ9F3V3ST5G.pdf | |
| T6070818B4BT | SCR 800V 275A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-93 | T6070818B4BT.pdf | |
| L0107MTRP | TRIAC SENS GATE 600V 1A SOT223 | L0107MTRP.pdf | |
| MUN5214DW1T1G | TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 | MUN5214DW1T1G.pdf | |
| BC857C TR | TRANS PNP 80V SOT23 | BC857C TR.pdf | |
| CMUDM8005 TR | MOSFET P-CH 20V 650MA SOT523 | CMUDM8005 TR.pdf | |
| AD7846BP | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 28-PLCC (11.51x11.51) | AD7846BP.pdf | |
| DS2117MB/T&R | SCSI, LVD, SE Terminator 9 Terminations 36-SSOP | DS2117MB/T&R.pdf | |
| SN74F38NSRE4 | NAND Gate IC 4 Channel Open Collector 14-SO | SN74F38NSRE4.pdf | |
| 74LVC3GU04DCURE4 | Inverter IC 3 Channel US8 | 74LVC3GU04DCURE4.pdf | |
| S34ML04G100TFI000 | IC FLASH 4GBIT 25NS 48TSOP | S34ML04G100TFI000.pdf | |
| AS7C1026B-15JCNTR | IC SRAM 1M 64X16 44-SOJ | AS7C1026B-15JCNTR.pdf | |
| IS43LR32200B-6BLI | IC DDR 642M 166MHZ 90BGA | IS43LR32200B-6BLI.pdf | |
| LM25101ASD-1/NOPB | IC GATE DVR HI/LO SIDE 8WSON | LM25101ASD-1/NOPB.pdf |