| Manufacturer Part Number: | CPT30060A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 60V 150A Chassis Mount TO-244AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CPT30060A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CPT30060A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Oct/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 150A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 820mV @ 200A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 60V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | TO-244AB | |
| Supplier Device Package | TO-244AB | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CPT30060A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CPT30060A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of CPT30060A is new and unused, you can buy CPT30060A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CPT30060A.
| 1SS301SU,LF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 80V 100mA Surface Mount SC-70, SOT-323 | 1SS301SU,LF.pdf | |
| SMBJ5928A/TR13 | Zener Diode 13V 2W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5928A/TR13.pdf | |
| 2N4375 | SCR 800V 110A Standard Recovery Chassis, Stud Mount | 2N4375.pdf | |
| VS-VSKT91/14 | SCR Module 1400V 210A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | VS-VSKT91/14.pdf | |
| DTA123EKAT146 | TRANS PREBIAS PNP 200MW SMT3 | DTA123EKAT146.pdf | |
| TK20V60W5,LVQ | MOSFET N-CH 600V 20A 5DFN | TK20V60W5,LVQ.pdf | |
| IXFX48N60P | MOSFET N-CH 600V 48A PLUS247 | IXFX48N60P.pdf | |
| MAX3991UTG+ | IC DATA RECOVERY W/AMP 24-TQFN | MAX3991UTG+.pdf | |
| 8N3QV01EG-0059CDI8 | VCXO IC 644.5313MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0059CDI8.pdf | |
| ADS7871IDBRG4 | Data Acquisition System (DAS), ADC 14 bit 48k MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ 28-SSOP | ADS7871IDBRG4.pdf | |
| TC510COG | 1 Channel AFE 17 Bit 18mW 24-SOIC | TC510COG.pdf | |
| ISL90460TIE527-TK | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface SC-70-5 | ISL90460TIE527-TK.pdf | |
| DAC8830IBD | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | DAC8830IBD.pdf | |
| 5SGSMD3H2F35C2N | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGSMD3H2F35C2N.pdf | |
| LPC4370FET256E | ARM® Cortex®-M4/M0/M0 LPC43xx Microcontroller IC 32-Bit Tri-Core 204MHz ROMless 256-LBGA (17x17) | LPC4370FET256E.pdf |