| Manufacturer Part Number: | CPT30145A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 45V 150A Chassis Mount TO-244AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CPT30145A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CPT30145A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Oct/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 150A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 620mV @ 200A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 45V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | TO-244AB | |
| Supplier Device Package | TO-244AB | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CPT30145A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CPT30145A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of CPT30145A is new and unused, you can buy CPT30145A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CPT30145A.
| CMPZ5221B TR | Zener Diode 2.4V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23 | CMPZ5221B TR.pdf | |
| SML4763-E3/5A | Zener Diode 91V 1W ±10% Surface Mount DO-214AC (SMA) | SML4763-E3/5A.pdf | |
| C430B | SCR Standard Recovery | C430B.pdf | |
| 2SA1535AR | TRANS PNP 180V 1A TO-220F | 2SA1535AR.pdf | |
| 2SB1243TV2R | TRANS PNP 50V 3A ATV | 2SB1243TV2R.pdf | |
| MK1575-01GILF | IC CLK DATA REC VIDEO 80MHZ | MK1575-01GILF.pdf | |
| 87339AMI-11LFT | IC CLK GEN 3.3V LVPECL 20-SOIC | 87339AMI-11LFT.pdf | |
| AD7730BR | 1 Channel AFE 24 Bit 125mW 24-SOIC | AD7730BR.pdf | |
| CS5510-ASZR | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 8-SOIC | CS5510-ASZR.pdf | |
| MB90922NCSPMC-GS-134E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90920 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 120-LQFP (16x16) | MB90922NCSPMC-GS-134E1.pdf | |
| MB91247SPFV-GS-504E1 | FR60Lite RISC FR MB91245S Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 144-LQFP (20x20) | MB91247SPFV-GS-504E1.pdf | |
| LT1013CN8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | LT1013CN8#PBF.pdf | |
| SN74ALVC16244AZRDR | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 54-BGA MICROSTAR JUNIOR (8.0x5.5) | SN74ALVC16244AZRDR.pdf | |
| 71V30L55TF | IC SRAM 8KBIT 55NS 64TQFP | 71V30L55TF.pdf | |
| IDT71V416S15YI | IC SRAM 4MBIT 15NS 44SOJ | IDT71V416S15YI.pdf |