| Manufacturer Part Number: | CPT500100A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 100V 200A Chassis Mount TO-244AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CPT500100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CPT500100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Oct/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 200A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 890mV @ 200A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5mA @ 100V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | TO-244AB | |
| Supplier Device Package | TO-244AB | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CPT500100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CPT500100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of CPT500100A is new and unused, you can buy CPT500100A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CPT500100A.
| GBJ2504-G-04 | RECTIFIER BRIDGE 25A 400V GBJ | GBJ2504-G-04.pdf | |
| VS-MBRD340TR-M3 | DIODE SCHOTTKY 3A 40V DPAK | VS-MBRD340TR-M3.pdf | |
| BZX84B8V2LT1G | Zener Diode 8.2V 225mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | BZX84B8V2LT1G.pdf | |
| PZU22B2L,315 | Zener Diode 22V 250mW ±2% Surface Mount SOD-882 | PZU22B2L,315.pdf | |
| MPSA06_D26Z | TRANS NPN 80V 0.5A TO-92 | MPSA06_D26Z.pdf | |
| NTLJS1102PTBG | MOSFET P-CH 8V 3.7A 6-WDFN | NTLJS1102PTBG.pdf | |
| 8N3SV76AC-0023CDI | VCXO IC 707.3527MHz 6-CLCC | 8N3SV76AC-0023CDI.pdf | |
| 8N3QV01FG-0166CDI | VCXO IC 100MHz, 95MHz, 105MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-0166CDI.pdf | |
| 8N4QV01LG-0057CDI | VCXO IC 155.52MHz, 77.76MHz, 38.88MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-0057CDI.pdf | |
| MCP47FVB02A0T-E/ST | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 8-TSSOP | MCP47FVB02A0T-E/ST.pdf | |
| CY8C20646AS-24LQXIT | IC CAPSENSE 1.8V 36 I/O 48-QFN | CY8C20646AS-24LQXIT.pdf | |
| MAX4128ESA+T | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX4128ESA+T.pdf | |
| SG2526BN | Buck, Flyback Regulator Positive Output Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 18-DIP | SG2526BN.pdf | |
| XC6210B302MR-G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 700mA SOT-25 | XC6210B302MR-G.pdf | |
| AP2125KC-4.2TRG1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.2V 300mA SC-82 | AP2125KC-4.2TRG1.pdf |