| Manufacturer Part Number: | CPT50060A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 60V 250A Chassis Mount TO-244AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CPT50060A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CPT50060A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Oct/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 250A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 730mV @ 250A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 8mA @ 60V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | TO-244AB | |
| Supplier Device Package | TO-244AB | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CPT50060A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CPT50060A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of CPT50060A is new and unused, you can buy CPT50060A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CPT50060A.
| VS-MBRD660CT-M3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 3A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | VS-MBRD660CT-M3.pdf | |
| JANTX1N5811URS | Diode Standard 150V 3A Surface Mount B, SQ-MELF | JANTX1N5811URS.pdf | |
| 1PMT5948CE3/TR13 | Zener Diode 91V 3W ±2% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5948CE3/TR13.pdf | |
| MMBZ5252ELT1G | Zener Diode 24V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | MMBZ5252ELT1G.pdf | |
| BC847BPDXV6T1 | TRANS NPN/PNP 45V 0.1A SOT563 | BC847BPDXV6T1.pdf | |
| SI9945BDY-T1-GE3 | MOSFET 2N-CH 60V 5.3A 8-SOIC | SI9945BDY-T1-GE3.pdf | |
| EPC2034ENGRT | TRANS GAN 200V 31A BUMPED DIE | EPC2034ENGRT.pdf | |
| IRGS14C40LTRLP | IGBT 430V 20A 125W Surface Mount TO-263AB | IRGS14C40LTRLP.pdf | |
| 8N3SV76BC-0039CDI8 | VCXO IC 148.5MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0039CDI8.pdf | |
| 8N4Q001EG-1043CDI8 | Clock Oscillator IC 496MHz 10-CLCC | 8N4Q001EG-1043CDI8.pdf | |
| EP1C3T100C6 | IC FPGA 65 I/O 100TQFP | EP1C3T100C6.pdf | |
| MAX9247GCM/V+GB | 756Mbps Serializer 27 Input 1 Output 48-LQFP (7x7) | MAX9247GCM/V+GB.pdf | |
| AD8541ARTZ-REEL | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | AD8541ARTZ-REEL.pdf | |
| SN74ABT640DWR | Transceiver, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74ABT640DWR.pdf | |
| MIC2566-0BM | IC PCMCIA/CARDBUS SGL 14-SOP | MIC2566-0BM.pdf |