| Manufacturer Part Number: | CPT600100A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 100V 300A Chassis Mount TO-244AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CPT600100A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CPT600100A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Oct/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 300A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 850mV @ 300A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 8mA @ 100V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | TO-244AB | |
| Supplier Device Package | TO-244AB | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CPT600100A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CPT600100A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of CPT600100A is new and unused, you can buy CPT600100A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CPT600100A.
| UDZ4V3B-7 | Zener Diode 4.3V 200mW ±3% Surface Mount SOD-323 | UDZ4V3B-7.pdf | |
| IRFP7430PBF | MOSFET N CH 40V 195A TO247 | IRFP7430PBF.pdf | |
| IRFBC40S | MOSFET N-CH 600V 6.2A D2PAK | IRFBC40S.pdf | |
| 8N4SV75FC-0046CDI8 | VCXO IC 200MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0046CDI8.pdf | |
| ADS8506IDWR | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SOIC | ADS8506IDWR.pdf | |
| MAX518ACPA+ | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 8-PDIP | MAX518ACPA+.pdf | |
| PIC16LF1826T-I/ML | PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC16LF1826T-I/ML.pdf | |
| ISL32173EFVZ-T | 0/4 Receiver RS422, RS485 16-TSSOP | ISL32173EFVZ-T.pdf | |
| SN74LVC1G04YEAR | Inverter IC 1 Channel 5-DSBGA, 5-WCSP (1.4x0.9) | SN74LVC1G04YEAR.pdf | |
| ADM812MART-REEL | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-143-4 | ADM812MART-REEL.pdf | |
| S-8356M50MC-MFJT2U | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8356M50MC-MFJT2U.pdf |