| Manufacturer Part Number: | CPT600150A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 150V 300A Chassis Mount TO-244AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CPT600150A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CPT600150A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Oct/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 300A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 850mV @ 300A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 7mA @ 150V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | TO-244AB | |
| Supplier Device Package | TO-244AB | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CPT600150A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CPT600150A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of CPT600150A is new and unused, you can buy CPT600150A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CPT600150A.
| EMN11T2R | Diode Array 2 Pair Common Cathode Standard 80V 100mA Surface Mount SOT-563, SOT-666 | EMN11T2R.pdf | |
| VS-40L15CTSTRR-M3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 15V 20A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VS-40L15CTSTRR-M3.pdf | |
| TZX3V3B-TAP | Zener Diode 3.3V 500mW Through Hole DO-35 | TZX3V3B-TAP.pdf | |
| IRLR120TRRPBF | MOSFET N-CH 100V 7.7A DPAK | IRLR120TRRPBF.pdf | |
| CY28346OXC | IC CLK FREQ SYNC CPU 200MHZ | CY28346OXC.pdf | |
| 8N3DV85FC-0065CDI | VCXO IC 212.5MHz, 212.5MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0065CDI.pdf | |
| LCMXO2-2000HC-5MG132C | IC FPGA 104 I/O 132CSBGA | LCMXO2-2000HC-5MG132C.pdf | |
| M30623F8PGP#U5C | M16C/60 M16C™ M16C/60/62P Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) | M30623F8PGP#U5C.pdf | |
| ATMEGA324P-15AT1 | AVR Automotive, AEC-Q100, AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | ATMEGA324P-15AT1.pdf | |
| OPA2322AIDGKT | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | OPA2322AIDGKT.pdf | |
| MAX971ESA+T | Comparator with Voltage Reference Open Drain 8-SOIC | MAX971ESA+T.pdf | |
| HMC854LC5TR-R5 | Multiplexer 1 x 4:1 32-SMT (5x5) | HMC854LC5TR-R5.pdf | |
| 71V3557S85BGI | IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 119BGA | 71V3557S85BGI.pdf | |
| LA6502-TLM-E | IC MOTOR DVR 3PHASE 38HSSOP | LA6502-TLM-E.pdf | |
| MAX6392KA44+T | Supervisor Open Drain, Push-Pull 2 Channel SOT-23-8 | MAX6392KA44+T.pdf |