| Manufacturer Part Number: | CPT60045A |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 45V 300A Chassis Mount TO-244AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CPT60045A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CPT60045A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 30/Oct/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 300A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 650mV @ 300A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2A @ 45V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | TO-244AB | |
| Supplier Device Package | TO-244AB | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CPT60045A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CPT60045A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of CPT60045A is new and unused, you can buy CPT60045A Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CPT60045A.
| CMSSH-3E TR | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SMC | CMSSH-3E TR.pdf | |
| ACDBMT1200-HF | DIODE SCHOTTKY 200V 1A SOD123H | ACDBMT1200-HF.pdf | |
| RS3J-M3/57T | DIODE SW 3A 600V 250NS DO-214AB | RS3J-M3/57T.pdf | |
| MMBZ4621-E3-18 | Zener Diode 3.6V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ4621-E3-18.pdf | |
| 1PMT5944BE3/TR7 | Zener Diode 62V 3W ±5% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5944BE3/TR7.pdf | |
| 2SB1463GRL | TRANS PNP 150V 0.05A SSMINI-3 | 2SB1463GRL.pdf | |
| PMZ550UNEYL | MOSFET N-CH 30V SOT883 | PMZ550UNEYL.pdf | |
| IRGS4630DTRLPBF | IGBT 600V 47A 206W Surface Mount D2PAK | IRGS4630DTRLPBF.pdf | |
| 810001DK-21LF | IC CLK GEN SYNC VCXO DL 32VFQFN | 810001DK-21LF.pdf | |
| 8N4QV01FG-0051CDI | VCXO IC 672.1562MHz, 696.4375MHz, 710.3125MHz, 710.3125MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0051CDI.pdf | |
| MB90F498GPMC-G-T | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90495G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB90F498GPMC-G-T.pdf | |
| ADG742BKSZ5-REEL | 1 Circuit IC Switch 1:1 3 Ohm SC-70-5 | ADG742BKSZ5-REEL.pdf | |
| 74LVC1G86GX,125 | XOR (Exclusive OR) IC 1 Channel 4-DFN-EP (2x2) | 74LVC1G86GX,125.pdf | |
| LT3909IDD#TRPBF | LED Driver IC 2 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 50mA 12-DFN (3x3) | LT3909IDD#TRPBF.pdf |