| Manufacturer Part Number: | CPV363M4K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Three Phase Inverter 600V 11A 36W Through Hole IMS-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CPV363M4K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CPV363M4K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Thermistor-Resistor Network Simulation Tool | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Three Phase Inverter | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 11A | |
| Power - Max | 36W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2V @ 15V, 11A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 250µA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 0.74nF @ 30V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | No | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 19-SIP (13 Leads), IMS-2 | |
| Supplier Device Package | IMS-2 | |
| Standard Package | 160 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CPV363M4K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CPV363M4K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of CPV363M4K is new and unused, you can buy CPV363M4K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CPV363M4K.
| AO4701 | MOSFET P-CH 30V 5A 8SOIC | AO4701.pdf | |
| 8N4SV75LC-0135CDI | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0135CDI.pdf | |
| PIC18F67J10T-I/PT | PIC PIC® 18J Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 128KB (64K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC18F67J10T-I/PT.pdf | |
| MSP430F47186IPZ | MSP430 MSP430x4xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 116KB (116K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F47186IPZ.pdf | |
| XC7Z030-2SBG485E | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Zynq®-7000 Kintex™-7 FPGA, 125K Logic Cells 256KB 800MHz 485-FBGA (19x19) | XC7Z030-2SBG485E.pdf | |
| MAX3232IPWR | 2/2 Transceiver Full RS232 16-TSSOP | MAX3232IPWR.pdf | |
| TLV2772AQPWRG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | TLV2772AQPWRG4.pdf | |
| SN74HC32DBR | OR Gate IC 4 Channel 14-SSOP | SN74HC32DBR.pdf | |
| MAX9387EUG+ | Multiplexer 1 x 5:1 24-TSSOP | MAX9387EUG+.pdf | |
| N25Q128A13EF8C0F TR | IC FLASH 128MBIT 108MHZ VDFPN | N25Q128A13EF8C0F TR.pdf | |
| CY62138FV30LL-45ZAXIT | IC SRAM 2MBIT 45NS 32STSOP | CY62138FV30LL-45ZAXIT.pdf | |
| TPS54335DRCR | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 3A 10-VFDFN Exposed Pad | TPS54335DRCR.pdf |