| Manufacturer Part Number: | CSD16404Q5A |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 11510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 25V 81A 8-SON |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CSD16404Q5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CSD16404Q5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | NexFET MOSFET Technology | |
| Video File | NexFET Power Block PowerStack™ Packaging Technology Overview | |
| Featured Product | Create your power design now with TI’s WEBENCH® Designer | |
| Manufacturer Product Page | CSD16404Q5A Specifications | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | NexFET™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 25V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 21A (Ta), 81A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 5.1 mOhm @ 20A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.1V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 8.5nC @ 4.5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1220pF @ 12.5V | |
| Power - Max | 3W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-PowerTDFN | |
| Supplier Device Package | 8-VSON (5x6) | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CSD16404Q5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CSD16404Q5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of CSD16404Q5A is new and unused, you can buy CSD16404Q5A T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CSD16404Q5A.
| MMSZ4701-HE3-08 | Zener Diode 14V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4701-HE3-08.pdf | |
| 2STL2580 | TRANS NPN 400V 1A TO-92MOD | 2STL2580.pdf | |
| SI4904DY-T1-E3 | MOSFET 2N-CH 40V 8A 8-SOIC | SI4904DY-T1-E3.pdf | |
| 8N3DV85BC-0122CDI8 | VCXO IC 320MHz, 320MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0122CDI8.pdf | |
| LTC2640AHTS8-LM12#TRPBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 TSOT-23-8 | LTC2640AHTS8-LM12#TRPBF.pdf | |
| ISPLSI 2032A-110LJN44 | IC CPLD 32MC 10NS 44PLCC | ISPLSI 2032A-110LJN44.pdf | |
| AT40K40-2DQC | IC FPGA 161 I/O 208QFP | AT40K40-2DQC.pdf | |
| 10AX057H3F34I2LG | IC FPGA 492 I/O 1152FCBGA | 10AX057H3F34I2LG.pdf | |
| MB9BF564LQN-G-AVE2 | ARM® Cortex®-M4F FM4 MB9B560L Microcontroller IC 32-Bit 160MHz 288KB (288K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | MB9BF564LQN-G-AVE2.pdf | |
| TS190PTR | Telecom IC Relay Switch 8-Flatpack | TS190PTR.pdf | |
| OPA890ID | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | OPA890ID.pdf | |
| TLV4120IDGNG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Differential 8-MSOP-PowerPad | TLV4120IDGNG4.pdf | |
| MAX5062AASA+ | IC DRIVER HALF BRDG HS 8-SOIC | MAX5062AASA+.pdf | |
| MIC2003-1.2YM5TX | IC DISTRIBUTION SW 1.2A SOT23-5 | MIC2003-1.2YM5TX.pdf | |
| STM6601DS2BDM6F | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 12-TDFN (2x3) | STM6601DS2BDM6F.pdf |