| Manufacturer Part Number: | CSD16410Q5A |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 25V 59A 8-SON |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CSD16410Q5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CSD16410Q5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | Ringing Reduction Techniques for MOSFETS | |
| Product Training Modules | NexFET MOSFET Technology | |
| Video File | NexFET Power Block PowerStack™ Packaging Technology Overview | |
| Featured Product | Create your power design now with TI’s WEBENCH® Designer | |
| Manufacturer Product Page | CSD16410Q5A Specifications | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | NexFET™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 25V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 16A (Ta), 59A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 8.5 mOhm @ 17A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 5nC @ 4.5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 740pF @ 12.5V | |
| Power - Max | 3W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-PowerTDFN | |
| Supplier Device Package | 8-VSON (5x6) | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CSD16410Q5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CSD16410Q5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of CSD16410Q5A is new and unused, you can buy CSD16410Q5A T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CSD16410Q5A.
| 1N5381BE3/TR12 | Zener Diode 130V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5381BE3/TR12.pdf | |
| 5P49V5901B027NLGI8 | IC CLOCK GENERATOR 24VFQFPN | 5P49V5901B027NLGI8.pdf | |
| ICE65L04F-TCB196C | IC FPGA 150 I/O 196CSBGA | ICE65L04F-TCB196C.pdf | |
| DG451EY-T1-E3 | 4 Circuit IC Switch 1:1 5.3 Ohm 16-SOIC | DG451EY-T1-E3.pdf | |
| DG307AAK/883 | 2 Circuit IC Switch 2:1 50 Ohm 14-CERDIP | DG307AAK/883.pdf | |
| AD8072JRZ | IC VIDEO AMP DUAL 8-SOIC | AD8072JRZ.pdf | |
| ISL9211IRU68XZ-T | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion 8-µTDFN (2x2) | ISL9211IRU68XZ-T.pdf | |
| LTC1559CS-3.3#TRPBF | Battery Power Management IC Nickel Cadmium 16-SOIC | LTC1559CS-3.3#TRPBF.pdf | |
| LTC3214EDD#TRPBF | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) 500mA 10-DFN (3x3) | LTC3214EDD#TRPBF.pdf | |
| MAX1575ETE+T | LED Driver IC 6 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) Multi-Step Dimming 30mA 16-TQFN (4x4) | MAX1575ETE+T.pdf | |
| TPS40195PWRG4 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-TSSOP | TPS40195PWRG4.pdf |