| Manufacturer Part Number: | CSD18501Q5A |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 40V 8SON |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CSD18501Q5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CSD18501Q5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Create your power design now with TI’s WEBENCH® Designer | |
| Manufacturer Product Page | CSD18501Q5A Specifications | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | NexFET™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 22A (Ta), 100A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.2 mOhm @ 25A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 50nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 3840pF @ 20V | |
| Power - Max | 3.1W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-PowerTDFN | |
| Supplier Device Package | 8-VSON (5x6) | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CSD18501Q5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CSD18501Q5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of CSD18501Q5A is new and unused, you can buy CSD18501Q5A T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CSD18501Q5A.
| G2SB20-E3/51 | DIODE GPP 1.5A 200V GBL | G2SB20-E3/51.pdf | |
| DDZ9709S-7 | Zener Diode 24V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | DDZ9709S-7.pdf | |
| ZPY20-TR | Zener Diode 20V 1.3W ±5% Through Hole DO-41 | ZPY20-TR.pdf | |
| SMAZ5932B-M3/61 | Zener Diode 20V 500mW ±5% Surface Mount DO-214AC | SMAZ5932B-M3/61.pdf | |
| VS-180RKI100 | SCR 1000V 285A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AB (TO-93) | VS-180RKI100.pdf | |
| PEMB2,115 | TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SOT666 | PEMB2,115.pdf | |
| 8N3SV76FC-0144CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76FC-0144CDI8.pdf | |
| LC4128B-75TN100C | IC CPLD 128MC 7.5NS 100TQFP | LC4128B-75TN100C.pdf | |
| 5SGSED6K2F40I2N | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGSED6K2F40I2N.pdf | |
| MC9S08LC36LH | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 36KB (36K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MC9S08LC36LH.pdf | |
| SIM3C136-B-GQR | ARM® Cortex®-M3 SiM3C1xx Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | SIM3C136-B-GQR.pdf | |
| TDA2009A | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB 11-Multiwatt | TDA2009A.pdf | |
| OPA693IDG4 | IC VIDEO BUFFER AMP 8-SOIC | OPA693IDG4.pdf | |
| MXL1016CS8+ | Comparator with Latch Complementary, TTL 8-SOIC | MXL1016CS8+.pdf | |
| AT49LV002-12PC | IC FLASH 2MBIT 120NS 32DIP | AT49LV002-12PC.pdf |