| Manufacturer Part Number: | CSD18503Q5A |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 40V 8SON |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CSD18503Q5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CSD18503Q5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Create your power design now with TI’s WEBENCH® Designer | |
| Manufacturer Product Page | CSD18503Q5A Specifications | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | NexFET™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 19A (Ta), 100A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4.3 mOhm @ 22A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 32nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 2640pF @ 20V | |
| Power - Max | 3.1W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-PowerTDFN | |
| Supplier Device Package | 8-VSON (5x6) | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CSD18503Q5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CSD18503Q5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of CSD18503Q5A is new and unused, you can buy CSD18503Q5A T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CSD18503Q5A.
| CC2406500N | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 50A (DC) Chassis Mount Module | CC2406500N.pdf | |
| MMBZ4715-G3-08 | Zener Diode 36V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ4715-G3-08.pdf | |
| ZTX869STOB | TRANS NPN 25V 5A E-LINE | ZTX869STOB.pdf | |
| PSMN5R0-100ES,127 | MOSFET N-CH 100V 120A I2PAK | PSMN5R0-100ES,127.pdf | |
| FQAF12P20 | MOSFET P-CH 200V 8.6A TO-3PF | FQAF12P20.pdf | |
| 8521AYI-03LNT | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 500MHz 32-LQFP | 8521AYI-03LNT.pdf | |
| BU3087FV-E2 | IC CLK GEN BUILT-IN VCXO 16SSOP | BU3087FV-E2.pdf | |
| CDCV855IPWR | IC PLL CLOCK DRVR 2.5V 28TSSOP | CDCV855IPWR.pdf | |
| LMC555CMM | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) IC 3MHz 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | LMC555CMM.pdf | |
| DAC39J84IAAV | 16 Bit Digital to Analog Converter 4 144-FCBGA (10x10) | DAC39J84IAAV.pdf | |
| AX500-PQG208M | IC FPGA 115 I/O 208QFP | AX500-PQG208M.pdf | |
| DSPIC33EP128MC202T-I/SS | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 28-SSOP | DSPIC33EP128MC202T-I/SS.pdf | |
| CP3BT23G18AWMX/NOPB | IC CPU BLUETOOH CAN | CP3BT23G18AWMX/NOPB.pdf | |
| MC10H174L | Multiplexer 2 x 4:1 16-CDIP | MC10H174L.pdf | |
| LTC4012CUF-2#TRPBF | IC BATT CHRGR MC HI-EFF 20-QFN | LTC4012CUF-2#TRPBF.pdf |