| Manufacturer Part Number: | CSD18531Q5A |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 60V 8SON |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CSD18531Q5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CSD18531Q5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Create your power design now with TI’s WEBENCH® Designer | |
| Manufacturer Product Page | CSD18531Q5A Specifications | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | NexFET™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 19A (Ta), 100A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4.6 mOhm @ 22A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 43nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 3840pF @ 30V | |
| Power - Max | 3.1W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-PowerTDFN | |
| Supplier Device Package | 8-VSONP (5x6) | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CSD18531Q5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CSD18531Q5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of CSD18531Q5A is new and unused, you can buy CSD18531Q5A T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CSD18531Q5A.
| DB2J41100L | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMINI2 | DB2J41100L.pdf | |
| 60CPF04 | Diode Standard 400V 60A Through Hole TO-247AC | 60CPF04.pdf | |
| CY29976AIT | IC CLK ZDB 12OUT 125MHZ 52LQFP | CY29976AIT.pdf | |
| MCP4131-502E/SN | Digital Potentiometer 5k Ohm 1 Circuit 129 Taps SPI Interface 8-SOIC | MCP4131-502E/SN.pdf | |
| MAX521BCWG+ | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 24-SOIC W | MAX521BCWG+.pdf | |
| XMC4200Q48K256BAXUMA1 | ARM® Cortex®-M4 XMC4000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH PG-VQFN-48-53 | XMC4200Q48K256BAXUMA1.pdf | |
| MSP430F5633IZQWR | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH 113-BGA Microstar Junior (7x7) | MSP430F5633IZQWR.pdf | |
| HD6417034BVXN20 | SH-1 SuperH® SH7030 Microcontroller IC 32-Bit 20MHz ROMless 112-QFP (20x20) | HD6417034BVXN20.pdf | |
| AM26LV32CDRE4 | 0/4 Receiver RS422, RS485 16-SOIC | AM26LV32CDRE4.pdf | |
| LMV7271MG/NOPB | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail SC-70-5 | LMV7271MG/NOPB.pdf | |
| FMS6346EMTC20X | IC DVR VFD SD/HD 6CH 20-TSSOP | FMS6346EMTC20X.pdf | |
| 74HC368DB,112 | Buffer, Inverting 2 Element 2, 4 (Hex) Bit per Element Push-Pull Output 16-SSOP | 74HC368DB,112.pdf | |
| SN74ALVCH16825DLR | Buffer, Non-Inverting 2 Element 9 Bit per Element Push-Pull Output 56-SSOP | SN74ALVCH16825DLR.pdf | |
| MC10H106L | NOR Gate IC 3 Channel 16-CDIP | MC10H106L.pdf | |
| SN74AHCT373NE4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-PDIP | SN74AHCT373NE4.pdf |