| Manufacturer Part Number: | CSD18533Q5A |
|---|---|
| Manufacturer: | T-I |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 60V 17A 8SON |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CSD18533Q5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CSD18533Q5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Manufacturer Product Page | CSD18533Q5A Specifications | |
| Online Catalog | N-Channel Logic Level Gate FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | T I | |
| Series | NexFET™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 17A (Ta), 100A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 5.9 mOhm @ 18A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.3V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 36nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 2750pF @ 30V | |
| Power - Max | 3.2W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-PowerTDFN | |
| Supplier Device Package | 8-SON (5x6) | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CSD18533Q5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CSD18533Q5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of T-I all series components. The condition of CSD18533Q5A is new and unused, you can buy CSD18533Q5A T-I with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CSD18533Q5A.
| GBU6J | RECT BRIDGE GPP 6A 600V GBU | GBU6J.pdf | |
| 60CNQ035SL | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 30A Surface Mount PRM3-SL | 60CNQ035SL.pdf | |
| SBCP53T1G | TRANS PNP 80V 1.5A SOT-223 | SBCP53T1G.pdf | |
| ADS5525IRGZR | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-VQFN (7x7) | ADS5525IRGZR.pdf | |
| MSP430F1101AIDGVR | MSP430 MSP430x1xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 1KB (1K x 8 + 256B) FLASH 20-TVSOP | MSP430F1101AIDGVR.pdf | |
| S912DT12PE2MPVER | CPU12 HC12 Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 128KB (128K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20) | S912DT12PE2MPVER.pdf | |
| PAC5220QS | IC PMU CONV/LDO REG | PAC5220QS.pdf | |
| XRT75R06IB-F | Telecom IC 217-BGA (23x23) | XRT75R06IB-F.pdf | |
| AD641AN | Logarithmic Amplifier 1 Circuit 20-PDIP | AD641AN.pdf | |
| 74LCX244TTR | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74LCX244TTR.pdf | |
| 74LVT574MTC | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | 74LVT574MTC.pdf | |
| SY89859UMG TR | Multiplexer 1 x 8:1 44-MLF® (7x7) | SY89859UMG TR.pdf | |
| 24LC04BHT-I/ST | IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8TSSOP | 24LC04BHT-I/ST.pdf | |
| LT1790AIS6-2.5#TRMPBF | Series Voltage Reference IC ±0.05% 5mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | LT1790AIS6-2.5#TRMPBF.pdf | |
| TPS40050PWP | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-HTSSOP | TPS40050PWP.pdf |