| Manufacturer Part Number: | CXT2222A TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 14400 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 40V 0.6A SOT89 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CXT2222A TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CXT2222A TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 1.2W | |
| Frequency - Transition | 300MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-243AA | |
| Supplier Device Package | SOT-89 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CXT2222A TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CXT2222A TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of CXT2222A TR is new and unused, you can buy CXT2222A TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CXT2222A TR.
| 1N5244B-TAP | Zener Diode 14V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5244B-TAP.pdf | |
| IRF2805LPBF | MOSFET N-CH 55V 135A TO-262 | IRF2805LPBF.pdf | |
| VII75-06P1 | IGBT Module NPT Half Bridge 600V 69A 208W Chassis Mount ECO-PAC2 | VII75-06P1.pdf | |
| ISL90810WIU8 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 256 Taps I²C Interface 8-MSOP | ISL90810WIU8.pdf | |
| XC3S500E-4CPG132I | IC FPGA 92 I/O 132CSBGA | XC3S500E-4CPG132I.pdf | |
| ISL1591IRTZ-T7 | 2/0 Driver VDSL2 24-TQFN (4x4) | ISL1591IRTZ-T7.pdf | |
| MAX4378TASD | Current Sense Amplifier 4 Circuit 14-SOIC | MAX4378TASD.pdf | |
| MAX9041BEUT+T | Comparator with Voltage Reference CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL SOT-23-6 | MAX9041BEUT+T.pdf | |
| SN74LV4040ADRG4 | IC ASYNCH BINARY COUNTER 16-SOIC | SN74LV4040ADRG4.pdf | |
| R1LP0108ESP-7SI#SD | IC SRAM 1MBIT 70NS 32SOP | R1LP0108ESP-7SI#SD.pdf | |
| NCP1216AD100R2G | Converter Offline Flyback Topology 100kHz 8-SOIC | NCP1216AD100R2G.pdf | |
| LM3503ITL-44/NOPB | LED Driver IC 2 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) 10-DSBGA | LM3503ITL-44/NOPB.pdf | |
| S-1003CB47I-M5T1U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-1003CB47I-M5T1U.pdf | |
| TC1232COE | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 16-SOIC | TC1232COE.pdf |