| Manufacturer Part Number: | CXT2907A TR |
|---|---|
| Manufacturer: | Central Semiconductor Corp |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 12010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 0.6A SOT-89 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CXT2907A TR Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CXT2907A TR | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Declaration of Compliance | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Central Semiconductor Corp | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 50mA, 500mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V | |
| Power - Max | 1.2W | |
| Frequency - Transition | 200MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-243AA | |
| Supplier Device Package | SOT-89 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CXT2907A TR | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CXT2907A TR is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Central Semiconductor Corp all series components. The condition of CXT2907A TR is new and unused, you can buy CXT2907A TR Central Semiconductor Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CXT2907A TR.
| BU2010-M3/45 | RECTIFIER BRIDGE 20A 1000V BU | BU2010-M3/45.pdf | |
| ZPY24-TAP | Zener Diode 24V 1.3W ±5% Through Hole DO-41 | ZPY24-TAP.pdf | |
| ECH8502-TL-H | TRANS NPN/PNP 100V/50V 5A 8ECH | ECH8502-TL-H.pdf | |
| PBSS4240T,215 | TRANS NPN 40V 2A SOT23 | PBSS4240T,215.pdf | |
| MJ14001G | TRANS PNP 60V 60A TO-3 | MJ14001G.pdf | |
| DMN3110S-7 | MOSFET N-CH 30V 2.5A SOT-23 | DMN3110S-7.pdf | |
| IRFD9120 | MOSFET P-CH 100V 1A 4-DIP | IRFD9120.pdf | |
| 8N3Q001KG-0048CDI8 | Clock Oscillator IC 159.375MHz, 155.52MHz, 106.25MHz, 133.33MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0048CDI8.pdf | |
| 8N3Q001EG-1054CDI | Clock Oscillator IC 25MHz, 33.33MHz, 50MHz, 62.5MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-1054CDI.pdf | |
| LTC2637IDE-HZ10#TRPBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 8 14-DFN (4x3) | LTC2637IDE-HZ10#TRPBF.pdf | |
| TMS320DM6437ZWT6 | IC DGTL MEDIA PROCESSOR 361-BGA | TMS320DM6437ZWT6.pdf | |
| ADUC845BCPZ8-5 | 8052 MicroConverter® ADuC8xx Microcontroller IC 8-Bit 12.58MHz 8KB (8K x 8) FLASH 56-LFCSP-VQ (8x8) | ADUC845BCPZ8-5.pdf | |
| SN74ALS666NSRG4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 24-SO | SN74ALS666NSRG4.pdf | |
| CAT24AA08TDI-GT3 | IC EEPROM 8KBIT 1MHZ TSOT23-5 | CAT24AA08TDI-GT3.pdf | |
| CY7C1366S-166BGCT | IC SRAM 9MBIT 166MHZ 119BGA | CY7C1366S-166BGCT.pdf |