| Manufacturer Part Number: | D12312SVF20V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz ROMless 100-QFP (14x20) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | D12312SVF20V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-D12312SVF20V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1 | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | H8® H8S/2300 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | H8S/2000 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | SCI, SmartCard | |
| Peripherals | POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 70 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 8K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b; D/A 2x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 100-BQFP | |
| Supplier Device Package | 100-QFP (14x20) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | D12312SVF20V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
D12312SVF20V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of D12312SVF20V is new and unused, you can buy D12312SVF20V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for D12312SVF20V.
| BZX79-C33,143 | Zener Diode 33V 400mW ±5% Through Hole ALF2 | BZX79-C33,143.pdf | |
| SMBJ5383B-TP | Zener Diode 150V 5W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMB) | SMBJ5383B-TP.pdf | |
| 1N4744CE3/TR13 | Zener Diode 15V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4744CE3/TR13.pdf | |
| 2N7002VAC-7 | MOSFET 2N-CH 60V 0.28A SOT-563 | 2N7002VAC-7.pdf | |
| 2N6849U | MOSFET P-CH 100V 18-LCC | 2N6849U.pdf | |
| CY2HH8110AXCT | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 150MHz 32-TQFP | CY2HH8110AXCT.pdf | |
| 8N3DV85KC-0146CDI | VCXO IC 100MHz, 95MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0146CDI.pdf | |
| DS1500Y | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 256B Parallel 32-DIP Module (0.600", 15.24mm) | DS1500Y.pdf | |
| AD5316RBRUZ | 10 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | AD5316RBRUZ.pdf | |
| MB91F526BSCPMC1-GSE1 | FR81S FR MB91520 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 1.0625MB (1.0625M x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MB91F526BSCPMC1-GSE1.pdf | |
| ADG211AKP | 4 Circuit IC Switch 1:1 115 Ohm 20-PLCC (9x9) | ADG211AKP.pdf | |
| 1894K-40LFT | Ethernet Physical Layer Controller 10/100 Base-T/TX PHY Parallel Interface 40-VFQFPN (6x6) | 1894K-40LFT.pdf | |
| LF353M/NOPB | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | LF353M/NOPB.pdf | |
| LS204IN | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-DIP | LS204IN.pdf | |
| MC14018BDG | IC COUNTER DIV N PRESET 16SOIC | MC14018BDG.pdf |