| Manufacturer Part Number: | D12320VF20V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz ROMless 128-QFP (14x20) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | D12320VF20V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-D12320VF20V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1 | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | H8® H8S/2300 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | H8S/2000 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | SCI, SmartCard | |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 86 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 4K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b; D/A 2x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 128-BFQFP | |
| Supplier Device Package | 128-QFP (14x20) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | D12320VF20V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
D12320VF20V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of D12320VF20V is new and unused, you can buy D12320VF20V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for D12320VF20V.
| BZT52C15-E3-18 | Zener Diode 15V 410mW ±5% Surface Mount SOD-123 | BZT52C15-E3-18.pdf | |
| 1N5376A/TR12 | Zener Diode 87V 5W ±10% Through Hole T-18 | 1N5376A/TR12.pdf | |
| MTZJT-7718B | Zener Diode 18V 500mW ±3% Through Hole MSD | MTZJT-7718B.pdf | |
| F1827SDK1000 | SCR Module 1000V 25A (DC) Series Connection - All SCRs Chassis Mount Module | F1827SDK1000.pdf | |
| LMX2350TM/NOPB | IC FREQ SYNTHESIZER DUAL 24TSSOP | LMX2350TM/NOPB.pdf | |
| 8N4Q001FG-1134CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 156.25MHz, 250MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-1134CDI.pdf | |
| 8N3Q001LG-0159CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 156.25MHz, 212.5MHz, 106.25MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0159CDI.pdf | |
| ADC1006S070H/C1,55 | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 44-PQFP | ADC1006S070H/C1,55.pdf | |
| ISL22424UFR16Z | Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 16-QFN-EP (4x4) | ISL22424UFR16Z.pdf | |
| EP20K1500EBC652-1X | IC FPGA 488 I/O 652BGA | EP20K1500EBC652-1X.pdf | |
| CY7C64013A-SXC | IC MCU 8K FULL SPEED USB 28SOIC | CY7C64013A-SXC.pdf | |
| THS6032CDWP | 2/0 Driver DSL 20-SO PowerPad | THS6032CDWP.pdf | |
| CYP15G0401DXB-BGI | Telecom IC 256-BGA | CYP15G0401DXB-BGI.pdf | |
| ADA4805-2ACPZ-R7 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 10-LFCSP-WD (3x3) | ADA4805-2ACPZ-R7.pdf | |
| TLC2264IN | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-PDIP | TLC2264IN.pdf |