| Manufacturer Part Number: | D12332VFC20V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz ROMless 144-QFP (20x20) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | D12332VFC20V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-D12332VFC20V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1 | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | H8® H8S/2300 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | H8S/2000 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | SCI, SmartCard | |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 106 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 8K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 12x10b; D/A 4x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 144-BFQFP | |
| Supplier Device Package | 144-QFP (20x20) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | D12332VFC20V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
D12332VFC20V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of D12332VFC20V is new and unused, you can buy D12332VFC20V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for D12332VFC20V.
| ALD1101SAL | MOSFET 2N-CH 10.6V 8SOIC | ALD1101SAL.pdf | |
| SY10E111LEJC | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 28-LCC (J-Lead) | SY10E111LEJC.pdf | |
| S6E2H44E0AGV20000 | ARM® Cortex®-M4F FM4 S6E2H4 Microcontroller IC 32-Bit 160MHz 288KB (288K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | S6E2H44E0AGV20000.pdf | |
| MC33394DH | Motorola MPC55x, MPC56x Microprocessors Interface 44-HSOP | MC33394DH.pdf | |
| SN74LV74AQDRQ1 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC | SN74LV74AQDRQ1.pdf | |
| TC7SZ05FE,LJ(CT | Inverter IC 1 Channel Open Drain ESV | TC7SZ05FE,LJ(CT.pdf | |
| SN74ACT533DWRE4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | SN74ACT533DWRE4.pdf | |
| 24AA00-I/SN | IC EEPROM 128BIT 400KHZ 8SOIC | 24AA00-I/SN.pdf | |
| S34ML04G100BHV003 | IC FLASH 4GBIT 25NS 63BGA | S34ML04G100BHV003.pdf | |
| CY7C2565KV18-400BZXI | IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA | CY7C2565KV18-400BZXI.pdf | |
| LTC4245IG#TRPBF | Hot Swap Controller, Monitor 4 Channel CompactPCI™, PCIe, CompactTCA 36-SSOP | LTC4245IG#TRPBF.pdf | |
| NCP1117DT285RKG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 1A DPAK-3 | NCP1117DT285RKG.pdf | |
| TPS79501DRBTG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 5.5 V 500mA 8-SON Exposed Pad (3x3) | TPS79501DRBTG4.pdf |