| Manufacturer Part Number: | D12352TE13V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 13MHz ROMless 120-TQFP (14x14) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | D12352TE13V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-D12352TE13V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1 | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | H8® H8S/2300 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | H8S/2000 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 13MHz | |
| Connectivity | SCI, SmartCard | |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 87 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 8K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b; D/A 2x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 120-TQFP | |
| Supplier Device Package | 120-TQFP (14x14) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | D12352TE13V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
D12352TE13V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of D12352TE13V is new and unused, you can buy D12352TE13V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for D12352TE13V.
| MBRF3060CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 15A Through Hole TO-220-3 Isolated Tab | MBRF3060CT.pdf | |
| VS-240UR60D | Diode Standard 600V 320A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 | VS-240UR60D.pdf | |
| TZS4704-GS08 | Zener Diode 17V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | TZS4704-GS08.pdf | |
| JANTXV1N6318 | Zener Diode 5.6V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | JANTXV1N6318.pdf | |
| 2N2857UB | RF Transistor NPN 15V 40mA 200mW Surface Mount UB | 2N2857UB.pdf | |
| 8N4DV85BC-0009CDI8 | VCXO IC 148.5MHz, 148.35165MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0009CDI8.pdf | |
| 8N4QV01FG-0158CDI8 | VCXO IC 166.62875MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0158CDI8.pdf | |
| MAX520ACPE+ | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 16-PDIP | MAX520ACPE+.pdf | |
| TLV5618ACDR | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 8-SOIC | TLV5618ACDR.pdf | |
| 5AGXFB3H4F35I3N | IC FPGA 544 I/O 1152FBGA | 5AGXFB3H4F35I3N.pdf | |
| PIC16F785-I/P | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-PDIP | PIC16F785-I/P.pdf | |
| DSPIC33FJ32GP101T-E/SO | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 32KB (11K x 24) FLASH 18-SOIC | DSPIC33FJ32GP101T-E/SO.pdf | |
| DS1270Y-70# | IC NVSRAM 16MBIT 70NS 36EDIP | DS1270Y-70#.pdf | |
| IS42S16800E-6TL-TR | IC SDRAM 128MBIT 166MHZ 54TSOP | IS42S16800E-6TL-TR.pdf | |
| STK16C88-3WF35I | IC NVSRAM 256KBIT 35NS 28DIP | STK16C88-3WF35I.pdf |