| Manufacturer Part Number: | D12373RVFQ33V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 33MHz ROMless 144-LQFP (20x20) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | D12373RVFQ33V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-D12373RVFQ33V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1 | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | H8® H8S/2300 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | H8S/2000 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 33MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, SCI, SmartCard | |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 96 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 16K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 16x10b; D/A 6x8b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 144-LQFP | |
| Supplier Device Package | 144-LQFP (20x20) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | D12373RVFQ33V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
D12373RVFQ33V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of D12373RVFQ33V is new and unused, you can buy D12373RVFQ33V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for D12373RVFQ33V.
| VS-80EBU04HF4 | Diode Standard 400V 80A Through Hole PowerTab® | VS-80EBU04HF4.pdf | |
| X9260US24I-2.7T1 | Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 24-SOIC | X9260US24I-2.7T1.pdf | |
| PIC32MX460F256LT-80I/BG | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 121-TFBGA (10x10) | PIC32MX460F256LT-80I/BG.pdf | |
| MCF52264AF80 | Coldfire V2 - Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 100-LQFP (14x14) | MCF52264AF80.pdf | |
| MIC2012BM | USB Controller USB Interface 8-SOIC | MIC2012BM.pdf | |
| HIN213ECA | 4/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | HIN213ECA.pdf | |
| 74LCXH16244G | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 54-FBGA (5.5x8) | 74LCXH16244G.pdf | |
| PI74AVC16835A | IC UNIV BUS DVR 18BIT 56TSSOP | PI74AVC16835A.pdf | |
| AT21CS01-STUM15-T | IC EEPROM 1KBIT 3SOT23 | AT21CS01-STUM15-T.pdf | |
| MT46H128M16LFDD-48 IT:C TR | IC LPDDR SDRAM 2GBIT 60VFBGA | MT46H128M16LFDD-48 IT:C TR.pdf | |
| MT46V64M8BN-6:F TR | IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 60FBGA | MT46V64M8BN-6:F TR.pdf | |
| ML4824CS1 | PFC IC Average Current 76kHz 16-SOIC | ML4824CS1.pdf | |
| BD4931G-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 5-SSOP | BD4931G-TR.pdf | |
| PQ05RR13 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 1A TO-220-4 | PQ05RR13.pdf |