| Manufacturer Part Number: | D12373VFQ33V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 33MHz ROMless 144-LQFP (20x20) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | D12373VFQ33V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-D12373VFQ33V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1 | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | H8® H8S/2300 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | H8S/2000 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 33MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, SCI, SmartCard | |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 96 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 16K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 16x10b; D/A 6x8b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 144-LQFP | |
| Supplier Device Package | 144-LQFP (20x20) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | D12373VFQ33V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
D12373VFQ33V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of D12373VFQ33V is new and unused, you can buy D12373VFQ33V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for D12373VFQ33V.
| VS-30CTH02STRRPBF | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VS-30CTH02STRRPBF.pdf | |
| JANTX1N914UR | DIODE GEN PURP 75V 200MA DO213AA | JANTX1N914UR.pdf | |
| AZ23C22-G3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 22V 300mW ±5% SOT-23 | AZ23C22-G3-08.pdf | |
| Q4040J7TP | TRIAC ALTERNISTOR 400V TO218X | Q4040J7TP.pdf | |
| TMA166G-L | TRIAC 600V 16A | TMA166G-L.pdf | |
| MB90349CASPFV-GS-735E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90349CASPFV-GS-735E1.pdf | |
| PBASIC48W/PE | IC MCU BS2PE INTERPR CHIP 48SMD | PBASIC48W/PE.pdf | |
| W682310R | PCM Interface 8 b PCM Audio Interface 20-SSOP | W682310R.pdf | |
| CBT3126PW,112 | Bus Switch 1 x 1:1 14-TSSOP | CBT3126PW,112.pdf | |
| CY7C1460AV25-167BZXI | IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA | CY7C1460AV25-167BZXI.pdf | |
| ISL6612BCBZ-T | IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC | ISL6612BCBZ-T.pdf | |
| ADM809SAKS-REEL | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | ADM809SAKS-REEL.pdf |