| Manufacturer Part Number: | D12394F20V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz ROMless 128-QFP (14x20) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | D12394F20V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-D12394F20V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1 | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | H8® H8S/2300 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | H8S/2000 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | SCI, SmartCard | |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 87 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 32K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b; D/A 2x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 128-BFQFP | |
| Supplier Device Package | 128-QFP (14x20) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | D12394F20V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
D12394F20V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of D12394F20V is new and unused, you can buy D12394F20V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for D12394F20V.
| MPG06D-E3/54 | DIODE GEN PURP 200V 1A MPG06 | MPG06D-E3/54.pdf | |
| SMBJ5344B-TP | Zener Diode 8.2V 5W ±5% Surface Mount DO-214AA (SMB) | SMBJ5344B-TP.pdf | |
| PSS15SA2FT | Power Driver Module IGBT 3 Phase 1200V 15A 40-DIP | PSS15SA2FT.pdf | |
| KSC5021RTU | TRANS NPN 500V 5A TO-220 | KSC5021RTU.pdf | |
| MJD31CTF_SBDD001A | TRANS NPN 100V 3A DPAK | MJD31CTF_SBDD001A.pdf | |
| FQD6N25TM | MOSFET N-CH 250V 4.4A DPAK | FQD6N25TM.pdf | |
| IRFIZ24G | MOSFET N-CH 60V 14A TO220FP | IRFIZ24G.pdf | |
| 8N4SV75KC-0079CDI8 | VCXO IC 328.125MHz 6-CLCC | 8N4SV75KC-0079CDI8.pdf | |
| 8N4DV85FC-0176CDI | VCXO IC 345MHz, 172.5MHz 6-CLCC | 8N4DV85FC-0176CDI.pdf | |
| TLC2543INE4 | 12 Bit Analog to Digital Converter 11 Input 1 SAR 20-PDIP | TLC2543INE4.pdf | |
| ADUC7030BCPZ-8V | ARM7® MicroConverter® ADuC7xxx Microcontroller IC 16/32-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LFCSP-VQ (7x7) | ADUC7030BCPZ-8V.pdf | |
| MAX4638ESE+ | 1 Circuit IC Switch 8:1 3.5 Ohm 16-SO | MAX4638ESE+.pdf | |
| CY7C65640B-56LFXC | IC USB CONTROLLER HS 56VQFN | CY7C65640B-56LFXC.pdf | |
| SN74AUP3G34DCURG4 | Buffer, Non-Inverting 3 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output US8 | SN74AUP3G34DCURG4.pdf | |
| 74LVTH2240WMX | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | 74LVTH2240WMX.pdf |