| Manufacturer Part Number: | D12394TE20V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | H8S/2000 H8® H8S/2300 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz ROMless 120-TQFP (14x14) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | D12394TE20V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-D12394TE20V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1 | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | H8® H8S/2300 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | H8S/2000 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | SCI, SmartCard | |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 87 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 32K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b; D/A 2x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 120-TQFP | |
| Supplier Device Package | 120-TQFP (14x14) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | D12394TE20V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
D12394TE20V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of D12394TE20V is new and unused, you can buy D12394TE20V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for D12394TE20V.
| BZX55B47-TAP | Zener Diode 47V 500mW ±2% Through Hole DO-35 | BZX55B47-TAP.pdf | |
| PMP4201G,115 | TRANS 2NPN 45V 0.1A 5TSSOP | PMP4201G,115.pdf | |
| PHB73N06T,118 | MOSFET N-CH 60V 73A D2PAK | PHB73N06T,118.pdf | |
| 8N4SV75BC-0035CDI8 | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0035CDI8.pdf | |
| 8N4QV01KG-1043CDI8 | VCXO IC 496MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-1043CDI8.pdf | |
| C8051F389-GQ | 8051 C8051F38x Microcontroller IC 8-Bit 48 MIPS 64KB (64K x 8) FLASH | C8051F389-GQ.pdf | |
| SIM3C164-B-GM | ARM® Cortex®-M3 SiM3C1xx Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 40-QFN (6x6) | SIM3C164-B-GM.pdf | |
| CY8C21345-24PVXAT | M8C PSOC®1 CY8C21xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 8KB (8K x 8) FLASH 28-SSOP | CY8C21345-24PVXAT.pdf | |
| MB96F625ABPMC-GSE2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96620 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 160KB (160K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB96F625ABPMC-GSE2.pdf | |
| LM3S9L97-IQC80-C3 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S9L97-IQC80-C3.pdf | |
| M74HC4851TTR | 1 Circuit IC Switch 8:1 195 Ohm 16-TSSOP | M74HC4851TTR.pdf | |
| ISL41334IRZ-T | 2/2 Transceiver Full RS232, RS422, RS485 40-QFN (6x6) | ISL41334IRZ-T.pdf | |
| SN75C3243PWRE4 | 3/5 Transceiver Full RS232 28-TSSOP | SN75C3243PWRE4.pdf | |
| BR25640N-10SU-2.7 | IC EEPROM 64KBIT 3MHZ 8SOP | BR25640N-10SU-2.7.pdf | |
| LP3923TL-VB/NOPB | Cellular, CDMA Handset PMIC 30-TuSMD | LP3923TL-VB/NOPB.pdf |