| Manufacturer Part Number: | D12670VFC33V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | H8S/2600 H8® H8S/2600 Microcontroller IC 16-Bit 33MHz ROMless 144-QFP (20x20) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | D12670VFC33V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-D12670VFC33V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1 | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | H8® H8S/2600 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | H8S/2600 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 33MHz | |
| Connectivity | IrDA, SCI | |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 115 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 8K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 12x10b; D/A 4x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 144-BFQFP | |
| Supplier Device Package | 144-QFP (20x20) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | D12670VFC33V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
D12670VFC33V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of D12670VFC33V is new and unused, you can buy D12670VFC33V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for D12670VFC33V.
| JANTX1N3890 | DIODE GEN PURP 100V 12A DO203AA | JANTX1N3890.pdf | |
| CZ5349B BK | Zener Diode 12V 5W ±5% Through Hole DO-201 | CZ5349B BK.pdf | |
| 1N5341C/TR8 | Zener Diode 6.2V 5W ±2% Through Hole T-18 | 1N5341C/TR8.pdf | |
| MMUN2211LT1G | TRANS PREBIAS NPN 246MW SOT23-3 | MMUN2211LT1G.pdf | |
| IXFX32N50 | MOSFET N-CH 500V 32A PLUS247 | IXFX32N50.pdf | |
| 8N3QV01LG-0148CDI | VCXO IC 231.25MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-0148CDI.pdf | |
| EPM7032SLC44-10 | IC CPLD 32MC 10NS 44PLCC | EPM7032SLC44-10.pdf | |
| EP2C50F672C7 | IC FPGA 450 I/O 672FBGA | EP2C50F672C7.pdf | |
| EFM8BB31F32G-B-QFN32 | CIP-51 8051 Automotive, AEC-Q100, Busy Bee Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-QFN (4x4) | EFM8BB31F32G-B-QFN32.pdf | |
| R5F563NBCDFC#V0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 1MB (1M x 8) FLASH 176-LFQFP (24x24) | R5F563NBCDFC#V0.pdf | |
| S9S12G96F0CLH | 12V1 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 96KB (96K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | S9S12G96F0CLH.pdf | |
| MB90548GSPMC-GS-517E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90548GSPMC-GS-517E1.pdf | |
| R5F21355CDFP#X6 | R8C R8C/3x/35C Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 24KB (24K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | R5F21355CDFP#X6.pdf | |
| TLE2064ACNE4 | J-FET Amplifier 4 Circuit 14-PDIP | TLE2064ACNE4.pdf | |
| MAX417CPA | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP | MAX417CPA.pdf |