| Manufacturer Part Number: | D13007F20V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | H8/300H H8® H8/300H Microcontroller IC 16-Bit 20MHz ROMless 100-QFP (14x14) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | D13007F20V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-D13007F20V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1 Digital to Analog Converter Part 1 Digital to Analog Converter Part 2 | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | H8® H8/300H | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | H8/300H | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | SCI, SmartCard | |
| Peripherals | DMA, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 35 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 4K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b; D/A 2x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 100-BFQFP | |
| Supplier Device Package | 100-QFP (14x14) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | D13007F20V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
D13007F20V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of D13007F20V is new and unused, you can buy D13007F20V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for D13007F20V.
| LSM170JE3/TR13 | DIODE SCHOTTKY 1A 70V SMAJ | LSM170JE3/TR13.pdf | |
| PBRP113ES,126 | TRANS PREBIAS PNP 500MW TO92-3 | PBRP113ES,126.pdf | |
| 2SK2299N | MOSFET N-CH 450V 7A TO-220FN | 2SK2299N.pdf | |
| CDC2510CPWRG4 | IC 3.3V PLL CLK-DRVR 24-TSSOP | CDC2510CPWRG4.pdf | |
| 8N4SV75FC-0085CDI | VCXO IC 160MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0085CDI.pdf | |
| AT32UC3C2128C-A2ZT | AVR Automotive, AEC-Q100, AVR®32 UC3 C Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | AT32UC3C2128C-A2ZT.pdf | |
| AT91M42800-33CI | ARM7® AT91 Microcontroller IC 16/32-Bit 33MHz ROMless 144-BGA (13x13) | AT91M42800-33CI.pdf | |
| ADG1212YCPZ-500RL7 | 4 Circuit IC Switch 1:1 190 Ohm 16-LFCSP (3x3) | ADG1212YCPZ-500RL7.pdf | |
| 74AHCT164D,118 | IC 8BIT SHIFT REGISTER 14SOIC | 74AHCT164D,118.pdf | |
| SN74CB3T3257PWRE4 | Multiplexer/Demultiplexer 4 x 2:1 16-TSSOP | SN74CB3T3257PWRE4.pdf | |
| IS49NLC93200-33BLI | IC DRAM 288MBIT 300MHZ 144BGA | IS49NLC93200-33BLI.pdf | |
| MT49H16M36BM-25 IT:B TR | IC RLDRAM 576MBIT 2.5NS UBGA | MT49H16M36BM-25 IT:B TR.pdf | |
| LP3917RLX-S/NOPB | Cellular, CDMA Handset PMIC 49-DSBGA | LP3917RLX-S/NOPB.pdf | |
| MAX6866UK29D3L+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | MAX6866UK29D3L+T.pdf | |
| AZ1117D-3.3TRE1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1A TO-252-2 | AZ1117D-3.3TRE1.pdf |