| Manufacturer Part Number: | D17606BG100V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SH-2 SuperH® SH7600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz ROMless 176-LFBGA (13x13) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | D17606BG100V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-D17606BG100V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 15/Jan/2014 Multiple Devices 16/Jun/2014 Multiple Devices 15/Dec/2014 Multiple Devices 15/Jun/2014 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | SuperH® SH7600 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | SH-2 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 100MHz | |
| Connectivity | Host Interface, FIFO, SCI | |
| Peripherals | POR, WDT | |
| Number of I/O | 78 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 4K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.4 V ~ 1.6 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 176-LFBGA | |
| Supplier Device Package | 176-LFBGA (13x13) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | D17606BG100V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
D17606BG100V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of D17606BG100V is new and unused, you can buy D17606BG100V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for D17606BG100V.
| PBPC1004 | RECT BRIDGE 10A 400V PBPC8 | PBPC1004.pdf | |
| FQB1N60TM | MOSFET N-CH 600V 1.2A D2PAK | FQB1N60TM.pdf | |
| IDT2308A-1DCI8 | IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC | IDT2308A-1DCI8.pdf | |
| 8N3QV01FG-0135CDI | VCXO IC 25MHz, 40MHz, 50MHz, 100MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-0135CDI.pdf | |
| LTC1417IGN#PBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-SSOP | LTC1417IGN#PBF.pdf | |
| PIC16F1508T-I/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-QFN (4x4) | PIC16F1508T-I/ML.pdf | |
| PIC16F1764T-I/SL | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 14-SOIC | PIC16F1764T-I/SL.pdf | |
| PS301CUA | 1 Circuit IC Switch 1:1 60 Ohm 8-MSOP | PS301CUA.pdf | |
| SC16C2552BIA44,529 | IC UART DUAL W/FIFO 44-PLCC | SC16C2552BIA44,529.pdf | |
| LMV821IYLT | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | LMV821IYLT.pdf | |
| TLV2434AQDRQ1 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLV2434AQDRQ1.pdf | |
| SN74AS151DRE4 | Multiplexer 1 x 8:1 16-SOIC | SN74AS151DRE4.pdf | |
| MP3397EF-LF-Z | LED Driver IC 4 Output DC DC Controller Step-Up (Boost) PWM Dimming 350mA 16-TSSOP-EP | MP3397EF-LF-Z.pdf | |
| UCC3805D | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | UCC3805D.pdf | |
| KA78L08ADTF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 8V 100mA 8-SOIC | KA78L08ADTF.pdf |