| Manufacturer Part Number: | D45H2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9165 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 30V 8A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | D45H2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-D45H2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | PNP Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 8A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 400mA, 8A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 8A, 5V | |
| Power - Max | 60W | |
| Frequency - Transition | 25MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220-3 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | D45H2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
D45H2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of D45H2A is new and unused, you can buy D45H2A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for D45H2A.
| RB531S-30TE61 | DIODE SCHOTTKY 30V 100MA EMD2 | RB531S-30TE61.pdf | |
| PM300DSA060 | Power Driver Module IGBT 1 Phase Inverter 600V 300A Module | PM300DSA060.pdf | |
| SP8M4FU6TB | MOSFET N/P-CH 30V 9A/7A 8SOIC | SP8M4FU6TB.pdf | |
| BSL211SPH6327XTSA1 | MOSFET P-CH 20V 4.7A 6TSOP | BSL211SPH6327XTSA1.pdf | |
| CDCVF2509PWR | IC 3.3V PLL CLK-DRVR 24-TSSOP | CDCVF2509PWR.pdf | |
| 8N4SV76EC-0051CDI8 | VCXO IC 672.1562MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0051CDI8.pdf | |
| 8N3SV75KC-0169CDI | VCXO IC 148.5MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0169CDI.pdf | |
| 8N3QV01FG-1075CDI8 | VCXO IC 150MHz, 75MHz, 150MHz, 75MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-1075CDI8.pdf | |
| R5F100GEGFB#V0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | R5F100GEGFB#V0.pdf | |
| TSV6392IDT | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | TSV6392IDT.pdf | |
| MC100E101FN | NOR/OR Gate Configurable 4 Circuit 16 Input (4, 4, 4, 4) Input 28-PLCC (11.51x11.51) | MC100E101FN.pdf | |
| TPS92510DGQR | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck) PWM Dimming 1.5A 10-MSOP-PowerPad | TPS92510DGQR.pdf | |
| MAX6738XKRD3+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel SC-70-5 | MAX6738XKRD3+T.pdf | |
| AP7346D-1815FS6-7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.5V, 1.8V 130mA X2-DFN1212-6 | AP7346D-1815FS6-7.pdf | |
| LP2950CZ-3.3/LFT3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 100mA TO-92-3 | LP2950CZ-3.3/LFT3.pdf |