| Manufacturer Part Number: | DF2238AFA13V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | H8S/2000 H8® H8S/2200 Microcontroller IC 16-Bit 13MHz 256KB (256K x 8) FLASH |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DF2238AFA13V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DF2238AFA13V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1 | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | H8® H8S/2200 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | H8S/2000 | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 13MHz | |
| Connectivity | I²C, SCI, SmartCard | |
| Peripherals | POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 72 | |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 16K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b; D/A 2x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 100-QFP | |
| Supplier Device Package | * | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DF2238AFA13V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DF2238AFA13V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of DF2238AFA13V is new and unused, you can buy DF2238AFA13V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DF2238AFA13V.
| APT30DS20HJ | DIODE MODULE 200V SOT227 | APT30DS20HJ.pdf | |
| 1N5407TA | DIODE GEN PURP 800V 3A DO201AD | 1N5407TA.pdf | |
| X9015US8I-2.7 | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 128 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC | X9015US8I-2.7.pdf | |
| ATSAML22G18A-AUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM L22G Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) FLASH 48-TQFP | ATSAML22G18A-AUT.pdf | |
| AT89LP216-20PU | 8051 89LP Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 2KB (2K x 8) FLASH 16-DIP | AT89LP216-20PU.pdf | |
| SPC5604PGF0MLL6 | e200z0h MPC56xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | SPC5604PGF0MLL6.pdf | |
| PI5A121TEX | 1 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm SOT-23-5 | PI5A121TEX.pdf | |
| TLV320AIC10CPFB | General Purpose Interface 16 b Serial 48-TQFP (7x7) | TLV320AIC10CPFB.pdf | |
| TLV2464IDG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLV2464IDG4.pdf | |
| IS64C6416AL-15TLA3 | IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP | IS64C6416AL-15TLA3.pdf | |
| BQ2057TTSG4 | IC LI-ION LDO CHRG MGMT 8-TSSOP | BQ2057TTSG4.pdf | |
| L4949EDTR-E | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 100mA 8-SO | L4949EDTR-E.pdf | |
| MIC5320-SSYMT-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3.3V 150mA 6-TMLF® (1.6x1.6) | MIC5320-SSYMT-TR.pdf |