| Manufacturer Part Number: | DF3026X25V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | H8/300H H8® H8/300H Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DF3026X25V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DF3026X25V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1 Digital to Analog Converter Part 1 Digital to Analog Converter Part 2 | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | H8® H8/300H | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | H8/300H | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 25MHz | |
| Connectivity | SCI, SmartCard | |
| Peripherals | PWM, WDT | |
| Number of I/O | 70 | |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 8K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b; D/A 2x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 100-TQFP | |
| Supplier Device Package | * | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DF3026X25V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DF3026X25V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of DF3026X25V is new and unused, you can buy DF3026X25V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DF3026X25V.
| STTH10LCD06CG-TR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 5A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | STTH10LCD06CG-TR.pdf | |
| FDC6305N | MOSFET 2N-CH 20V 2.7A SSOT6 | FDC6305N.pdf | |
| 84325EMLNT | IC SYNTHESIZER XO-LVPECL 24SOIC | 84325EMLNT.pdf | |
| CY37064P84-200JXCT | IC CPLD 64MC 6NS 84PLCC | CY37064P84-200JXCT.pdf | |
| MSP430F169IRTDT | MSP430 MSP430x1xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 60KB (60K x 8 + 256B) FLASH 64-VQFN (9x9) | MSP430F169IRTDT.pdf | |
| PIC16F873A-E/SS | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SSOP | PIC16F873A-E/SS.pdf | |
| MAX4752EUD+T | 4 Circuit IC Switch 1:1 900 mOhm 14-TSSOP | MAX4752EUD+T.pdf | |
| SN74LVU04ARGYRG4 | Inverter IC 6 Channel 14-VQFN (3.5x3.5) | SN74LVU04ARGYRG4.pdf | |
| S29PL032J60BFI120 | IC FLASH MEM 32MBIT 48FBGA | S29PL032J60BFI120.pdf | |
| 70V9099L12PF | IC SRAM 1MBIT 12NS 100TQFP | 70V9099L12PF.pdf | |
| MAX6952EAX+T | IC DRVR DSPL LED 36-SSOP | MAX6952EAX+T.pdf | |
| XC6201P332MR-G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA SOT-25 | XC6201P332MR-G.pdf | |
| MC7815CD2TR4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 15V 1A D2PAK | MC7815CD2TR4.pdf |