| Manufacturer Part Number: | DF3026XBL25V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | H8/300H H8® H8/300H Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DF3026XBL25V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DF3026XBL25V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1 Digital to Analog Converter Part 1 Digital to Analog Converter Part 2 | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | H8® H8/300H | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | H8/300H | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 25MHz | |
| Connectivity | SCI, SmartCard | |
| Peripherals | PWM, WDT | |
| Number of I/O | 70 | |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 8K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b; D/A 2x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 100-TQFP | |
| Supplier Device Package | * | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DF3026XBL25V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DF3026XBL25V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of DF3026XBL25V is new and unused, you can buy DF3026XBL25V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DF3026XBL25V.
| VS-SD853C45S50K | Diode Standard 4500V (4.5kV) 990A Clamp On DO-200AC, K-PUK | VS-SD853C45S50K.pdf | |
| 1N5822/54 | Diode Schottky 40V 3A Through Hole DO-201AD | 1N5822/54.pdf | |
| TS7003ITD833T | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-TDFN-EP (3x3) | TS7003ITD833T.pdf | |
| MX7528LN+ | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 20-PDIP | MX7528LN+.pdf | |
| DAC716UK/1K | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 16-SOIC | DAC716UK/1K.pdf | |
| PIC24FJ256GB108T-I/PT | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (85.5K x 24) FLASH 80-TQFP (12x12) | PIC24FJ256GB108T-I/PT.pdf | |
| TM4C1230E6PMT7 | ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | TM4C1230E6PMT7.pdf | |
| MB89635PF-GT-1333-BND | F²MC-8L F²MC-8L MB89630 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 16KB (16K x 8) Mask ROM 64-PQFP (20x14) | MB89635PF-GT-1333-BND.pdf | |
| CY7C68013A-100AXI | IC MCU USB PERIPH HI SPD 100LQFP | CY7C68013A-100AXI.pdf | |
| MAX1488ECSD | 4/0 Driver RS232 14-SOIC | MAX1488ECSD.pdf | |
| MAX13413EESA+T | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC Exposed Pad | MAX13413EESA+T.pdf | |
| TSX7191AILT | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | TSX7191AILT.pdf | |
| SMP18FPZ | Sample and Hold Amplifier 8 Circuit 16-PDIP | SMP18FPZ.pdf | |
| 74AHCT245BQ-Q100X | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-DHVQFN (4.5x 2.5) | 74AHCT245BQ-Q100X.pdf | |
| CD74HC563MG4 | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | CD74HC563MG4.pdf |