| Manufacturer Part Number: | DF3067RVX13V |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | H8/300H H8® H8/300H Microcontroller IC 16-Bit 13MHz 128KB (128K x 8) FLASH |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DF3067RVX13V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DF3067RVX13V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1 Digital to Analog Converter Part 1 Digital to Analog Converter Part 2 | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America | |
| Series | H8® H8/300H | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Core Processor | H8/300H | |
| Core Size | 16-Bit | |
| Speed | 13MHz | |
| Connectivity | SCI, SmartCard | |
| Peripherals | DMA, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 70 | |
| Program Memory Size | 128KB (128K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 4K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b; D/A 2x8b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) | |
| Package / Case | 100-QFP | |
| Supplier Device Package | * | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DF3067RVX13V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DF3067RVX13V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Renesas Electronics America all series components. The condition of DF3067RVX13V is new and unused, you can buy DF3067RVX13V Renesas Electronics America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DF3067RVX13V.
| JANTX2N2326 | SCR 200V Sensitive Gate Through Hole TO-5 | JANTX2N2326.pdf | |
| AFT09S200W02GNR3 | RF Mosfet LDMOS 28V 1.4A 960MHz 19.2dB 56W OM-780-2 | AFT09S200W02GNR3.pdf | |
| PI6C2502AWE | IC PLL CLOCK DRIVER 8-SOIC | PI6C2502AWE.pdf | |
| AD976BRZ | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-SOIC W | AD976BRZ.pdf | |
| LTC1426CMS8#TRPBF | 6 Bit Digital to Analog Converter 2 8-MSOP | LTC1426CMS8#TRPBF.pdf | |
| PCF8575CTS/1,118 | I/O Expander 16 I²C 400kHz 24-SSOP | PCF8575CTS/1,118.pdf | |
| XTR112UAE4 | IC 4-20MA I-TRANSMITTER 14-SOIC | XTR112UAE4.pdf | |
| TSI340-66CQY | PCI-to-PCI Bridge Interface 128-TQFP (14x20) | TSI340-66CQY.pdf | |
| PAM8902AKER | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 16-QFN (4x4) | PAM8902AKER.pdf | |
| OPA2234U/2K5 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | OPA2234U/2K5.pdf | |
| ISL55210IRTZ | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 16-TQFN (3x3) | ISL55210IRTZ.pdf | |
| LE25U40CQH-AH | IC FLASH 4MBIT 40MHZ 8VSON | LE25U40CQH-AH.pdf | |
| AT49BV002T-90JI | IC FLASH 2MBIT 90NS 32PLCC | AT49BV002T-90JI.pdf | |
| MIC4124YML-TR | IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 8-MLF | MIC4124YML-TR.pdf | |
| MAX6862UK43+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6862UK43+T.pdf |