| Manufacturer Part Number: | DGS10-018A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 180V 15A Through Hole TO-220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DGS10-018A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DGS10-018A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | OBS 28/Sept/2009 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 180V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.3mA @ 180V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DGS10-018A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DGS10-018A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DGS10-018A is new and unused, you can buy DGS10-018A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DGS10-018A.
| NSVMUN5212DW1T1G | TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 | NSVMUN5212DW1T1G.pdf | |
| ZXTN2010GTA | TRANS NPN 60V 6A SOT223 | ZXTN2010GTA.pdf | |
| UNR32AE00L | TRANS PREBIAS NPN 100MW SSSMINI3 | UNR32AE00L.pdf | |
| LMH2180YDX/NOPB | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 75MHz 8-WFDFN Exposed Pad | LMH2180YDX/NOPB.pdf | |
| CY29773AXIT | IC CLK ZDB 14OUT 125MHZ 52TQFP | CY29773AXIT.pdf | |
| AD7863BR-10 | 14 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 2 SAR 28-SOIC W | AD7863BR-10.pdf | |
| M4A5-96/48-55VNC | IC CPLD 96MC 5.5NS 100TQFP | M4A5-96/48-55VNC.pdf | |
| ATXMEGA32C4-MH | AVR AVR® XMEGA® C4 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-VQFN (7x7) | ATXMEGA32C4-MH.pdf | |
| R5F56106VNFP#V0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 1MB (1M x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | R5F56106VNFP#V0.pdf | |
| LM3S1165-IBZ50-A2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S1165-IBZ50-A2.pdf | |
| MAX4523CEE | 4 Circuit IC Switch 1:1 100 Ohm 16-QSOP | MAX4523CEE.pdf | |
| DS8921AM/NOPB | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SOIC | DS8921AM/NOPB.pdf | |
| DS92LV16TVHG | 2.56Gbps Serializer/Deserializer 16/1 Input 1/16 Output 80-LQFP (12x12) | DS92LV16TVHG.pdf | |
| LTC6242HVCDHC#TRPBF | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 16-DFN-EP (5x3) | LTC6242HVCDHC#TRPBF.pdf | |
| IS49NLS96400-33B | IC DRAM 576MBIT 300MHZ 144BGA | IS49NLS96400-33B.pdf |