| Manufacturer Part Number: | DGS10-030A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 300V 11A Through Hole TO-220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DGS10-030A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DGS10-030A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | OBS 28/Sept/2009 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 11A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2V @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.3mA @ 300V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DGS10-030A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DGS10-030A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DGS10-030A is new and unused, you can buy DGS10-030A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DGS10-030A.
| APT2X101D40J | Diode Array 2 Independent Standard 400V 100A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | APT2X101D40J.pdf | |
| BAR6305E6327HTSA1 | RF Diode PIN - 1 Pair Common Cathode 50V 100mA 250mW PG-SOT23-3 | BAR6305E6327HTSA1.pdf | |
| XC95108-15PQ100C | IC CPLD 108MC 15NS 100QFP | XC95108-15PQ100C.pdf | |
| R5F101GCAFB#V0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | R5F101GCAFB#V0.pdf | |
| PIC16F76-E/SO | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SOIC | PIC16F76-E/SO.pdf | |
| N74F298N,602 | Multiplexer 4 x 2:1 16-DIP | N74F298N,602.pdf | |
| MT29F2G08ABDHC-ET:D TR | IC FLASH 2GBIT 63VFBGA | MT29F2G08ABDHC-ET:D TR.pdf | |
| STCS2ASPR | LED Driver IC 1 Output Linear PWM Dimming 2A 10-PowerSO | STCS2ASPR.pdf | |
| XC6122D738MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122D738MR-G.pdf | |
| TPS74301RGWR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.8 V ~ 3.6 V 1.5A 20-VQFN (5x5) | TPS74301RGWR.pdf |