| Manufacturer Part Number: | DGS20-018A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 180V 23A Through Hole TO-220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DGS20-018A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DGS20-018A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | OBS 28/Sept/2009 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 180V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 23A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 7.5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 180V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DGS20-018A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DGS20-018A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DGS20-018A is new and unused, you can buy DGS20-018A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DGS20-018A.
| VT3080S-E3/4W | Diode Schottky 80V 30A Through Hole TO-220AB | VT3080S-E3/4W.pdf | |
| 120NQ040 | Diode Schottky 40V 120A Chassis Mount D-67 | 120NQ040.pdf | |
| 1N4552B | Zener Diode 5.1V 500mW ±5% Chassis, Stud Mount DO-5 | 1N4552B.pdf | |
| Z4KE100AHE3/73 | Zener Diode 100V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | Z4KE100AHE3/73.pdf | |
| PD420607 | SCR Module 600V 1100A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module | PD420607.pdf | |
| ZXMP10A17E6QTA | MOSFET P-CH 100V 1.3A SOT23-6 | ZXMP10A17E6QTA.pdf | |
| STD100NH03LT4 | MOSFET N-CH 30V 60A DPAK | STD100NH03LT4.pdf | |
| NB7LQ572MNR4G | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator, Data IC 7GHz 32-VFQFN Exposed Pad | NB7LQ572MNR4G.pdf | |
| 8N4SV75BC-0090CDI8 | VCXO IC 159.375MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0090CDI8.pdf | |
| LTC2145IUP-12#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-QFN (9x9) | LTC2145IUP-12#PBF.pdf | |
| PIC18F8720T-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 128KB (64K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12) | PIC18F8720T-I/PT.pdf | |
| MC33CM0902WEFR2 | 2/2 Transceiver CAN 14-SOIC | MC33CM0902WEFR2.pdf | |
| Z8523L10VSG | Interface 44-PLCC | Z8523L10VSG.pdf | |
| LTC2052HVIS#TRPBF | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SO | LTC2052HVIS#TRPBF.pdf | |
| 72413L35SO | IC FIFO PAR W/FLAGS 32KB 20SOIC | 72413L35SO.pdf |