| Manufacturer Part Number: | DGSK20-025A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 250V 12A Through Hole TO-220-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DGSK20-025A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DGSK20-025A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | OBS 28/Sept/2009 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 250V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.3mA @ 250V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-2 | |
| Supplier Device Package | TO-220AC | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DGSK20-025A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DGSK20-025A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DGSK20-025A is new and unused, you can buy DGSK20-025A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DGSK20-025A.
| RB060M-30TR | DIODE SCHOTTKY 30V 2A PMDU | RB060M-30TR.pdf | |
| VS-25ETS12SPBF | Diode Standard 1200V (1.2kV) 25A Surface Mount TO-263AB (D²PAK) | VS-25ETS12SPBF.pdf | |
| 23S08-1DCGI | IC CLK MULT PLL STD DRV 16-SOIC | 23S08-1DCGI.pdf | |
| AD7893BR-10 | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | AD7893BR-10.pdf | |
| EPF10K30EFC256-2X | IC FPGA 176 I/O 256FBGA | EPF10K30EFC256-2X.pdf | |
| ATSAM4CP16B-AHU-Y | ARM® Cortex®-M4/M4F SAM4CP Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 176-LQFP (24x24) | ATSAM4CP16B-AHU-Y.pdf | |
| LT1631IS#PBF | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SO | LT1631IS#PBF.pdf | |
| SN74AC244PWRG4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74AC244PWRG4.pdf | |
| MC100LVEL58DR2 | Multiplexer 1 x 2:1 8-SOIC | MC100LVEL58DR2.pdf | |
| LE2416RLBXA-SH | IC EEPROM 16KBIT | LE2416RLBXA-SH.pdf | |
| BD5259FVE-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 5-VSOF | BD5259FVE-TR.pdf | |
| S-80941CNPF-G9BTFU | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SNT-4A | S-80941CNPF-G9BTFU.pdf | |
| ADP1715ARMZ-1.15R7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.15V 500mA 8-MSOP | ADP1715ARMZ-1.15R7.pdf |