| Manufacturer Part Number: | DGSK40-025A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 250V 18A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DGSK40-025A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DGSK40-025A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | OBS 28/Sept/2009 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 250V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 18A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 7.5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 250V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DGSK40-025A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DGSK40-025A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DGSK40-025A is new and unused, you can buy DGSK40-025A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DGSK40-025A.
| STPS61L45CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 30A Through Hole TO-220-3 | STPS61L45CT.pdf | |
| VS-MBRB3045CTTRRP | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VS-MBRB3045CTTRRP.pdf | |
| SK34E3/TR13 | Diode Schottky 40V 3A Surface Mount DO-214AB | SK34E3/TR13.pdf | |
| VS-70HFLR80S05 | Diode Standard 800V 70A Chassis, Stud Mount DO-203AB | VS-70HFLR80S05.pdf | |
| VS-SD300C12C | Diode Standard 1200V (1.2kV) 650A Chassis Mount DO-200AA, PUK | VS-SD300C12C.pdf | |
| GDZ33B-G3-18 | Zener Diode 33V 200mW ±4% Surface Mount SOD-323 | GDZ33B-G3-18.pdf | |
| 1PMT4121C/TR7 | Zener Diode 33V 1W ±2% Surface Mount DO-216 | 1PMT4121C/TR7.pdf | |
| PBSS4021SN,115 | TRANS 2NPN 20V 7.5A 8SO | PBSS4021SN,115.pdf | |
| SIHP5N50D-E3 | MOSFET N-CH 500V 5.3A TO220AB | SIHP5N50D-E3.pdf | |
| ADUC812BSZ-REEL | 8052 MicroConverter® ADuC8xx Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 52-MQFP (10x10) | ADUC812BSZ-REEL.pdf | |
| TLC082IDR | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | TLC082IDR.pdf | |
| 74ALVT16374DGG,512 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP | 74ALVT16374DGG,512.pdf | |
| ADG3233BRM-REEL7 | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 1 Channel 10Mbps 8-MSOP | ADG3233BRM-REEL7.pdf | |
| 93LC66AT-E/ST | IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8TSSOP | 93LC66AT-E/ST.pdf | |
| DS1245BL-100 | IC NVSRAM 1MBIT 100NS 34LPM | DS1245BL-100.pdf |