| Manufacturer Part Number: | DGSK8-025A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 250V 5.4A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DGSK8-025A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DGSK8-025A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | OBS 28/Sept/2009 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 250V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 5.4A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 250V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DGSK8-025A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DGSK8-025A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DGSK8-025A is new and unused, you can buy DGSK8-025A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DGSK8-025A.
| UG1B-E3/54 | DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL | UG1B-E3/54.pdf | |
| JANTX1N3595AUR-1 | Diode Standard, Reverse Polarity 125V 150mA Surface Mount DO-213AA | JANTX1N3595AUR-1.pdf | |
| HSMP-489B-TR2G | RF Diode PIN - Single 100V 1A SOT-323 | HSMP-489B-TR2G.pdf | |
| MMBZ5250C-G3-18 | Zener Diode 20V 225mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5250C-G3-18.pdf | |
| 2SA1037AKT146S | TRANS PNP 50V 0.15A SMT3 TR | 2SA1037AKT146S.pdf | |
| MJE803STU | TRANS NPN DARL 80V 4A TO126 | MJE803STU.pdf | |
| DMN63D8LW-13 | MOSFET N-CH 30V 0.38A SOT323 | DMN63D8LW-13.pdf | |
| AD7405BRIZ-RL7 | Modulator 16 bit Serial 16-SOIC-IC | AD7405BRIZ-RL7.pdf | |
| AD5317ARUZ-REEL7 | 10 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | AD5317ARUZ-REEL7.pdf | |
| PIC17C756A-33I/PT | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 32KB (16K x 16) OTP 64-TQFP (10x10) | PIC17C756A-33I/PT.pdf | |
| AD7510DIKN | 4 Circuit IC Switch 1:1 100 Ohm 16-PDIP | AD7510DIKN.pdf | |
| INA2128UAG4 | Instrumentation Amplifier 2 Circuit 16-SOIC | INA2128UAG4.pdf | |
| EL5108IS-T7 | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | EL5108IS-T7.pdf | |
| SN74F00DRE4 | NAND Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74F00DRE4.pdf | |
| 74AXP1G10GNH | NAND Gate IC 1 Channel 6-XSON, SOT1115 (0.9x1) | 74AXP1G10GNH.pdf |