| Manufacturer Part Number: | DH20-18A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 1800V (1.8kV) 20A Through Hole TO-247 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DH20-18A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DH20-18A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1800V (1.8kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.24V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 300ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 1800V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247 | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DH20-18A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DH20-18A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DH20-18A is new and unused, you can buy DH20-18A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DH20-18A.
| VS-300U30A | DIODE GEN PURP 300V 300A DO205AB | VS-300U30A.pdf | |
| JANTXV1N5804US | Diode Standard 100V 1A Surface Mount D-5A | JANTXV1N5804US.pdf | |
| LTC6990IDCB#TRPBF | Oscillator, Silicon IC 488Hz ~ 1MHz 6-WFDFN Exposed Pad | LTC6990IDCB#TRPBF.pdf | |
| 8N3SV76KC-0112CDI8 | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N3SV76KC-0112CDI8.pdf | |
| LTC1860LCMS8#TRPBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-MSOP | LTC1860LCMS8#TRPBF.pdf | |
| MAX505BCAG | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 24-SSOP | MAX505BCAG.pdf | |
| AT89C51CC03U-7CTIM | 80C51 AT89C CAN Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-CSPBGA (8x8) | AT89C51CC03U-7CTIM.pdf | |
| ST202EBW | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SO | ST202EBW.pdf | |
| LM4990MMX/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-VSSOP | LM4990MMX/NOPB.pdf | |
| SN74ABT652ADBR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SSOP | SN74ABT652ADBR.pdf | |
| CD4029BM96 | IC PRESET UP/DWN COUNTER 16-SOIC | CD4029BM96.pdf | |
| AT25XV041B-MHV-Y | IC FLASH MEM SPI 4MBIT 8UDFN | AT25XV041B-MHV-Y.pdf | |
| R1EX24002ASAS0A#U0 | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOP | R1EX24002ASAS0A#U0.pdf | |
| AUIPS1031R | IC SW IPS 1CH LOW SIDE DPAK | AUIPS1031R.pdf |