| Manufacturer Part Number: | DH40-18A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9430 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1.8KV 40A TO247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DH40-18A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DH40-18A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | SONIC-FRD™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1800V (1.8kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 40A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.7V @ 40A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 100ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 1800V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DH40-18A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DH40-18A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DH40-18A is new and unused, you can buy DH40-18A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DH40-18A.
| FR20KR05 | Diode Standard, Reverse Polarity 800V 20A Chassis, Stud Mount DO-5 | FR20KR05.pdf | |
| ZM4746A-GS08 | Zener Diode 18V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB | ZM4746A-GS08.pdf | |
| 2EZ13D5DO41E3 | Zener Diode 13V 2W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ13D5DO41E3.pdf | |
| PDTC124TS,126 | TRANS PREBIAS NPN 500MW TO92-3 | PDTC124TS,126.pdf | |
| IRF6623TRPBF | MOSFET N-CH 20V 16A DIRECTFET | IRF6623TRPBF.pdf | |
| LCMXO2-256HC-4UMG64C | IC FPGA 44 I/O 64UCBGA | LCMXO2-256HC-4UMG64C.pdf | |
| APA300-PQG208 | IC FPGA 158 I/O 208QFP | APA300-PQG208.pdf | |
| EP2S60F672C4N | IC FPGA 492 I/O 672FBGA | EP2S60F672C4N.pdf | |
| PIC18F67J90-I/PT | PIC PIC® 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 128KB (64K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC18F67J90-I/PT.pdf | |
| PIC16C620T-04/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 896B (512 x 14) OTP 18-SOIC | PIC16C620T-04/SO.pdf | |
| USB2227-NU-09 | Controller Interface 128-VTQFP (14x14) | USB2227-NU-09.pdf | |
| INA110KP | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 16-PDIP | INA110KP.pdf | |
| IS25LQ016-JKLE | IC FLASH 16MBIT 104MHZ 8WSON | IS25LQ016-JKLE.pdf | |
| IDT70825S20PF | IC SARAM 128KBIT 20NS 80TQFP | IDT70825S20PF.pdf | |
| XC6122D725ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122D725ER-G.pdf |