| Manufacturer Part Number: | DH60-14A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 1400V (1.4kV) 60A Through Hole TO-247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DH60-14A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DH60-14A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1400V (1.4kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.04V @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 230ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | 32pF @ 1200V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DH60-14A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DH60-14A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DH60-14A is new and unused, you can buy DH60-14A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DH60-14A.
| FMU-26S | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack | FMU-26S.pdf | |
| CZRUR52C6V2 | Zener Diode 6.2V 150mW ±5% Surface Mount 0603/SOD-523F | CZRUR52C6V2.pdf | |
| SZMM5Z9V1T1G | Zener Diode 9.1V 500mW Surface Mount SOD-523 | SZMM5Z9V1T1G.pdf | |
| 1N5916BP/TR8 | Zener Diode 4.3V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5916BP/TR8.pdf | |
| 1N5379BE3/TR12 | Zener Diode 110V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5379BE3/TR12.pdf | |
| BLF8G22LS-140U | RF Mosfet LDMOS 28V 900mA 2.11GHz 18.5dB 33W SOT502B | BLF8G22LS-140U.pdf | |
| VP2106N3-G | MOSFET P-CH 60V 0.25A TO92-3 | VP2106N3-G.pdf | |
| RSR025P03TL | MOSFET P-CH 30V 2.5A TSMT3 | RSR025P03TL.pdf | |
| MC100LVEL34DT | IC CLOCK GEN ECL 2/4/8 16TSSOP | MC100LVEL34DT.pdf | |
| ICS650R-21T | IC CLK SOURCE SYSTEM PER 20-SSOP | ICS650R-21T.pdf | |
| 8N4QV01EG-2148CDI8 | VCXO IC 231.25MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-2148CDI8.pdf | |
| PIC18F25K20-I/SO | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18F25K20-I/SO.pdf | |
| R5F562T7DDFM#V0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F562T7DDFM#V0.pdf | |
| SN74HC109NE4 | IC JK TYPE POS TRG DUAL 16DIP | SN74HC109NE4.pdf | |
| IRS23364DJTRPBF | IC GATE DRIVER HV 3PHASE 44-PLCC | IRS23364DJTRPBF.pdf |