| Manufacturer Part Number: | DH60-16A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 1600V (1.6kV) 60A Through Hole TO-247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DH60-16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DH60-16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1600V (1.6kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.04V @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 230ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 1400V | |
| Capacitance @ Vr, F | 32pF @ 1200V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DH60-16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DH60-16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DH60-16A is new and unused, you can buy DH60-16A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DH60-16A.
| X9317US8ZT1 | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC | X9317US8ZT1.pdf | |
| LM8500IMT9 | Touchscreen Controller 4-Wire 10 bit UART Interface 48-TSSOP | LM8500IMT9.pdf | |
| LFE3-150EA-7FN1156CTW | IC FPGA 586 I/O 1156FBGA | LFE3-150EA-7FN1156CTW.pdf | |
| TRSF3232CDWG4 | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | TRSF3232CDWG4.pdf | |
| LT3791MPFE#PBF | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 38-TSSOP-EP | LT3791MPFE#PBF.pdf | |
| S-8520E16MC-BJBT2U | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8520E16MC-BJBT2U.pdf | |
| MAX16903RAUE33/V+T | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | MAX16903RAUE33/V+T.pdf | |
| MAX1857EUA47+T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 4.75V, 1.25 V ~ 5 V 500mA 8-uMAX | MAX1857EUA47+T.pdf | |
| ISL6534CRZ | Linear And Switching Voltage Regulator IC 3 Output Step-Down (Buck) Synchronous (2), Linear (LDO) (1) 300kHz ~ 1MHz 32-VFQFN Exposed Pad | ISL6534CRZ.pdf |