| Manufacturer Part Number: | DH60-18A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9350 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1.8KV 60A TO247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DH60-18A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DH60-18A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1800V (1.8kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.04V @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 230ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 1800V | |
| Capacitance @ Vr, F | 32pF @ 1200V, 1MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DH60-18A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DH60-18A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DH60-18A is new and unused, you can buy DH60-18A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DH60-18A.
| MBRB2545CTT4G | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | MBRB2545CTT4G.pdf | |
| JANTXV1N978B-1 | Zener Diode 51V 500mW ±5% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTXV1N978B-1.pdf | |
| NSBA143EDXV6T1 | TRANS 2PNP PREBIAS 0.5W SOT563 | NSBA143EDXV6T1.pdf | |
| ADS8472IBRGZT | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 48-VQFN (7x7) | ADS8472IBRGZT.pdf | |
| AD7822BRU-REEL | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 20-TSSOP | AD7822BRU-REEL.pdf | |
| PIC16F727-I/P | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 40-PDIP | PIC16F727-I/P.pdf | |
| TJA1049T,112 | 1/1 Transceiver Half CAN 8-SO | TJA1049T,112.pdf | |
| DS26LS32ACN | 0/4 Receiver RS422, RS423 16-PDIP | DS26LS32ACN.pdf | |
| THS6032CVFP | 2/0 Driver DSL 32-HLQFP (7x7) | THS6032CVFP.pdf | |
| LDS7000NQGI | IC TOUCH SCREEN CTRLR 40TQFN | LDS7000NQGI.pdf | |
| MC74AC245DTR2 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | MC74AC245DTR2.pdf | |
| CD4013BMG4 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC | CD4013BMG4.pdf | |
| MC74VHC1G01DFT1 | NAND Gate IC 1 Channel Open Drain SC-70 | MC74VHC1G01DFT1.pdf | |
| MT46H16M32LFB5-5 IT:C | IC LPDDR SDRAM 512MBIT 90VFBGA | MT46H16M32LFB5-5 IT:C.pdf | |
| NP8P128A13BSM60E | IC PCM 128MBIT 115NS 56TSOP | NP8P128A13BSM60E.pdf |