| Manufacturer Part Number: | DS17-08A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 800V 25A Chassis, Stud Mount DO-203AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DS17-08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DS17-08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 25A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.36V @ 55A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DS17-08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DS17-08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DS17-08A is new and unused, you can buy DS17-08A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DS17-08A.
| AZ23B15-HE3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 15V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B15-HE3-08.pdf | |
| SMZG3797B-E3/5B | Zener Diode 22V 1.5W ±5% Surface Mount DO-215AA (SMBG) | SMZG3797B-E3/5B.pdf | |
| AT-42036-TR1G | RF Transistor NPN 12V 80mA 8GHz 600mW Surface Mount 36 micro-X | AT-42036-TR1G.pdf | |
| MJD18002D2T4G | TRANS NPN 450V 2A DPAK | MJD18002D2T4G.pdf | |
| TPCA8010-H(TE12LQM | MOSFET N-CH 200V 5.5A SOP-8 ADV | TPCA8010-H(TE12LQM.pdf | |
| MCH3333A-TL-H | MOSFET P-CH 30V 2A MCPH3 | MCH3333A-TL-H.pdf | |
| IDT23S09T-1DC | IC CLK BUFFER ZD 2.5V 16-SOIC | IDT23S09T-1DC.pdf | |
| 8N3DV85FC-0118CDI | VCXO IC 100MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0118CDI.pdf | |
| LCMXO640E-3MN100I | IC FPGA 74 I/O 100CSBGA | LCMXO640E-3MN100I.pdf | |
| LFEC20E-5F672C | IC FPGA 400 I/O 672FBGA | LFEC20E-5F672C.pdf | |
| DC-ME4-01T-S-50 | Digi Connect ME® Embedded Module ARM7TDMI, NS7520 55MHz 8MB 4MB | DC-ME4-01T-S-50.pdf | |
| ATMEGA8515L-8PU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (4K x 16) FLASH 40-PDIP | ATMEGA8515L-8PU.pdf | |
| ATMEGA128L-8AUR | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 128KB (64K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) | ATMEGA128L-8AUR.pdf | |
| PIC18F2580T-I/SO | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18F2580T-I/SO.pdf | |
| AT32UC3L0128-D3HR | AVR AVR®32 UC3 L Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 48-TLLGA (5.5x5.5) | AT32UC3L0128-D3HR.pdf |