| Manufacturer Part Number: | DS17-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Avalanche 1200V (1.2kV) 25A Chassis, Stud Mount DO-203AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DS17-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DS17-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 25A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.36V @ 55A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DS17-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DS17-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DS17-12A is new and unused, you can buy DS17-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DS17-12A.
| CMDSH2-3 TR | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD323 | CMDSH2-3 TR.pdf | |
| 1N5225C-TAP | Zener Diode 3V 500mW ±2% Through Hole DO-35 | 1N5225C-TAP.pdf | |
| AUIRF7342QTR | MOSFET 2P-CH 55V 3.4A 8SOIC | AUIRF7342QTR.pdf | |
| BLF278,112 | RF Mosfet 2 N-Channel (Dual) Common Source 50V 100mA 108MHz 22dB 300W CDFM4 | BLF278,112.pdf | |
| LV810FI | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 133MHz 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | LV810FI.pdf | |
| MAX1240BESA | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | MAX1240BESA.pdf | |
| 5SGXMA7N3F40C4N | IC FPGA 600 I/O 1517FBGA | 5SGXMA7N3F40C4N.pdf | |
| XC3190A-3PC84C | IC FPGA 70 I/O 84PLCC | XC3190A-3PC84C.pdf | |
| MCIMX257DJM4 | ARM926EJ-S Microprocessor IC i.MX25 1 Core, 32-Bit 400MHz 400-MAPBGA (17x17) | MCIMX257DJM4.pdf | |
| SN75185N | 3/5 Transceiver RS232 20-PDIP | SN75185N.pdf | |
| SSTUB32S868DHLFT | IC REGIST BUFF 25BIT DDR2 176BGA | SSTUB32S868DHLFT.pdf | |
| 24LC04BT-I/ST | IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8TSSOP | 24LC04BT-I/ST.pdf | |
| W9412G6KH-5 | IC DDR-400 SDRAM 128MB 66TSSOP | W9412G6KH-5.pdf | |
| NCP1835MN20R2G | IC BATT CHRGR LI-ION 4.2V 10-DFN | NCP1835MN20R2G.pdf | |
| STC3105IQT | Battery Battery Monitor IC 8-TDFN (3x2) | STC3105IQT.pdf |