| Manufacturer Part Number: | DS2-08A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 800V 3.6A Through Hole Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DS2-08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DS2-08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 800V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3.6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25V @ 7A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 800V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DS2-08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DS2-08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DS2-08A is new and unused, you can buy DS2-08A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DS2-08A.
| US2MA-TP | DIODE ULTRA FAST 2A 1000V SMA | US2MA-TP.pdf | |
| PMEG4015EPK,315 | DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A 2DFN | PMEG4015EPK,315.pdf | |
| BZX384-B16,115 | Zener Diode 16V 300mW ±2% Surface Mount SOD-323 | BZX384-B16,115.pdf | |
| BCW 66F E6327 | TRANS NPN 45V 0.8A SOT-23 | BCW 66F E6327.pdf | |
| LMX2346TM/NOPB | IC FREQ SYNTH 2.0GHZ 16TSSOP | LMX2346TM/NOPB.pdf | |
| 8N3SV75LC-0135CDI8 | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0135CDI8.pdf | |
| MAX1143BCAP+ | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 20-SSOP | MAX1143BCAP+.pdf | |
| M5-512/160-10YC | IC CPLD 512MC 10NS 208QFP | M5-512/160-10YC.pdf | |
| MC908QY2ACDWER | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1.5KB (1.5K x 8) FLASH 16-SOIC | MC908QY2ACDWER.pdf | |
| P1010NXE5HFA | PowerPC e500v2 Microprocessor IC QorIQ P1 1 Core, 32-Bit 1.0GHz 425-TEPBGA I (19x19) | P1010NXE5HFA.pdf | |
| ADV7280WBCPZ | Video Interface 10 b I²C, Serial 32-LFCSP-WQ (5x5) | ADV7280WBCPZ.pdf | |
| AD843JRZ-16 | General Purpose Amplifier 1 Circuit 16-SOIC | AD843JRZ-16.pdf | |
| MC74HC125ADTG | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-TSSOP | MC74HC125ADTG.pdf | |
| 74LCX162244TTR | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74LCX162244TTR.pdf | |
| IDT71V3558S100BQI8 | IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 165CABGA | IDT71V3558S100BQI8.pdf |