| Manufacturer Part Number: | DS2-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9057 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1.2KV 3.6A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DS2-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DS2-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3.6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25V @ 7A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DS2-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DS2-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DS2-12A is new and unused, you can buy DS2-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DS2-12A.
| VS-20CTH03-N3 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 300V 10A Through Hole TO-220-3 | VS-20CTH03-N3.pdf | |
| MPG06JHE3/73 | Diode Standard 600V 1A Through Hole MPG06 | MPG06JHE3/73.pdf | |
| BZX884-C4V3,315 | Zener Diode 4.3V 250mW ±5% Surface Mount SOD-882 | BZX884-C4V3,315.pdf | |
| BZM55C20-TR | Zener Diode 20V 500mW Surface Mount MicroMELF | BZM55C20-TR.pdf | |
| 1PMT5926E3/TR13 | Zener Diode 11V 3W ±20% Surface Mount DO-216AA | 1PMT5926E3/TR13.pdf | |
| NP160N04TDG-E1-AY | MOSFET N-CH 40V 160A TO-263 | NP160N04TDG-E1-AY.pdf | |
| 8N3Q001LG-1115CDI8 | Clock Oscillator IC 175MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-1115CDI8.pdf | |
| DS1673E-5+T&R | Real Time Clock (RTC) IC Portable System Controller 3-Wire Serial 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | DS1673E-5+T&R.pdf | |
| ISL26325FVZ-T7A | 12 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 SAR 16-TSSOP | ISL26325FVZ-T7A.pdf | |
| ADS7841ESG4 | 12 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 SAR 16-SSOP | ADS7841ESG4.pdf | |
| MAX5392MAUE+T | Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 16-TSSOP | MAX5392MAUE+T.pdf | |
| XC3S200A-5FTG256C | IC FPGA 195 I/O 256FTBGA | XC3S200A-5FTG256C.pdf | |
| PIC12LF1571-I/MS | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 8-MSOP | PIC12LF1571-I/MS.pdf | |
| ST72F325K6T6 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH | ST72F325K6T6.pdf | |
| DF2239TF16V | H8S/2000 H8® H8S/2200 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 384KB (384K x 8) FLASH 100-TQFP (12x12) | DF2239TF16V.pdf |