| Manufacturer Part Number: | DS35-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 1200V (1.2kV) 49A Chassis, Stud Mount DO-203AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DS35-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DS35-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 49A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.55V @ 150A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DS35-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DS35-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DS35-12A is new and unused, you can buy DS35-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DS35-12A.
| NE677M04-T2-A | RF Transistor NPN 6V 50mA 15GHz 205mW Surface Mount SOT-343F | NE677M04-T2-A.pdf | |
| KSH112TF | TRANS NPN DARL 100V 2A DPAK | KSH112TF.pdf | |
| NDS9430A | MOSFET P-CH 20V 5.3A 8-SOIC | NDS9430A.pdf | |
| SI1419DH-T1-E3 | MOSFET P-CH 200V 0.3A SC70-6 | SI1419DH-T1-E3.pdf | |
| XC2S15-6VQ100C | IC FPGA 60 I/O 100VQFP | XC2S15-6VQ100C.pdf | |
| A54SX16-CQ208 | IC FPGA 175 I/O 208CQFP | A54SX16-CQ208.pdf | |
| LFE2M35SE-7F256C | IC FPGA 140 I/O 256FBGA | LFE2M35SE-7F256C.pdf | |
| MC908JL8CFAER2 | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC908JL8CFAER2.pdf | |
| DSPIC33EP512GM310-I/PF | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 512KB (170K x 24) FLASH 100-TQFP (14x14) | DSPIC33EP512GM310-I/PF.pdf | |
| 5CSXFC6D6F31C8NES | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Cyclone® V SX FPGA - 110K Logic Elements 64KB 600MHz 896-FBGA (31x31) | 5CSXFC6D6F31C8NES.pdf | |
| SN74ALVTH32374KR | IC D-TYPE POS TRG QUAD 96LFBGA | SN74ALVTH32374KR.pdf | |
| 74AVCB164245ZQLR | Voltage Level Translator Bidirectional 2 Circuit 8 Channel 56-BGA MICROSTAR JUNIOR (7.0x4.5) | 74AVCB164245ZQLR.pdf | |
| S29GL064S80FHV010 | IC FLASH MEM 64MBIT 64BGA | S29GL064S80FHV010.pdf | |
| TEA1733CP/N1,112 | Converter Offline Flyback Topology 66.5kHz 8-DIP | TEA1733CP/N1,112.pdf | |
| LM629M-6/NOPB | Motor Driver Parallel 24-SOIC | LM629M-6/NOPB.pdf |