| Manufacturer Part Number: | DSA17-16A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9164 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 1.6KV 25A DO203 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSA17-16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSA17-16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Rectifier Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1600V (1.6kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 25A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.36V @ 55A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 1600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSA17-16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSA17-16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSA17-16A is new and unused, you can buy DSA17-16A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSA17-16A.
| AZ23B11-E3-18 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 11V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B11-E3-18.pdf | |
| CDLL5533B | Zener Diode 13V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL5533B.pdf | |
| PS22054 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 1200V 15A PCB Module | PS22054.pdf | |
| PM50RVA120 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 1200V 50A Module | PM50RVA120.pdf | |
| BSS139L6906HTSA1 | MOSFET N-CH 250V 100MA SOT-23 | BSS139L6906HTSA1.pdf | |
| SY89854UMG | Clock Fanout Buffer (Distribution), Translator IC 3.5GHz 16-VFQFN Exposed Pad, 16-MLF® | SY89854UMG.pdf | |
| MAX1003CAX | 6 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 36-SSOP | MAX1003CAX.pdf | |
| DSPIC33FJ16GS502-H/SO | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 16KB (16K x 8) FLASH 28-SOIC | DSPIC33FJ16GS502-H/SO.pdf | |
| TMS320F28054FPNS | C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 128KB (64K x 16) FLASH | TMS320F28054FPNS.pdf | |
| MB90922NCSPMC-GS-172E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90920 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 120-LQFP (16x16) | MB90922NCSPMC-GS-172E1.pdf | |
| PIC16C926T-I/L | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) OTP 68-PLCC (24.23x24.23) | PIC16C926T-I/L.pdf | |
| MAX4209HAUA+T | Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX4209HAUA+T.pdf | |
| MC74VHC74DTR2 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP | MC74VHC74DTR2.pdf | |
| SN74AHCT32DBR | OR Gate IC 4 Channel 14-SSOP | SN74AHCT32DBR.pdf | |
| NLAS3257CMX2TCG | Multiplexer/Demultiplexer 1 x 2:1 6-XLLGA (1x1) | NLAS3257CMX2TCG.pdf |